Opsiyon kavgasına şimdi de Digiturk ve Superonline katıldı

Yapı Kredi Bankası Yönetim Kurulu ile Koç Holding arasında, bankaya ait yüzde 13.'lük Turkcell hisseninin satışına ilişkin opsiyon süresinin uzatımına ilişkin anlaşmazlığa şimdi de Digiturk ve Superonline katıldı.

İSTANBUL - Yapı Kredi Bankası Yönetim Kurulu ile Koç Holding arasında, bankaya ait yüzde 13.'lük Turkcell hisseninin satışına ilişkin opsiyon süresinin uzatımına ilişkin anlaşmazlığa şimdi de Digiturk ve Superonline katıldı. Koç Holding, Çukurova Grubu'na bu şirketlerle ilgili opsiyon hakkı tanıyacağını açıklarken, Digiturk ve Superonline Yönetim Kurulu Başkanı Ali İhsan Karacan'dan farklı bir açıklama geldi.
Dün sabah bir açıklama yapan Koç Holding, Yapı Kredi Bankası'nın yüzde 57.4 oranındaki hissesini satın alacağı Çukurova Holding ile imzaladığı hisse devir sözleşmesinde Turkcell hisseleriyle ilgili bir tek düzenleme bulunduğunu, ayrıca Çukurova Grubu'yla Fintur, Digiturk, Superonline ve A Tel şirketleriyle ilgili de bir opsiyon anlaşması yapılması hususunun öngörüldüğünü belirtti. Açıklamadaki görüşler Koç Holding CEO'su Bülend Özaydınlı'nın basını bilgilendirme toplantısında da tekrarlandı.
Koç Holding'in önceki gün yaptığı açıklamada devir sözleşmesinde bulunduğunu ifade ettiği düzenleme Çukurova Grubu'na opsiyon hakkı veriyor ve bu alımı 1 yıl içinde kullanabileceğini belirtiyordu. Yapı Kredi Bankası Yönetim Kurulu ise aynı gün yayımladığı duyuruda Çukurova'nın opsiyon hakkının 31 Ocak 2005'te bittiğini belirtmiş ve Turkcell hisseleriyle ilgili her konuda kendisinin tasarrufta bulunabileceğini açıklamıştı. Yani Yapı Kredi Yönetim Kurulu, Turkcell hisseleri konusunda "Malımı kendim satarım. Henüz kesinleşmemiş bir işlemin tarafları açıklama yapmasın" diyor.
'Çok büyük ilgi var'
Bu arada Koç Holding'in İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'na (İMKB) gönderdiği açıklamanın ardından Digiturk ve Superonline Yönetim Kurulu Başkanı Ali İhsan Karacan yaptığı yazılı açıklamada çok sayıda yabancı ve Türk yatırımcının da taraf olduğu Digiturk ve Superonline şirketlerinin çoğunluk hisselerinin satışı sürecinin, ana hissedarları olan Yapı Kredi Bankası ile Fintur aksine bir karar alana kadar "Öngörülen takvime bağlı kalarak sürdürülmesinin" ihale şartnamesi gereği olduğunu bildirdi. Bir dönem Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanlığı da yapan Karacan'ın açıklaması Turkcell'den sonra bu iki şirketin hisse satışı konusunda da taraflar arasında önemli bir görüş ayrılığı bulunduğunu gösteriyor.
'Yönetim kurulları yetkili'
Digiturk ve Superonline Yönetim Kurulu Başkanı Ali İhsan Karacan, iki şirketin Yapı Kredi Yatırım tarafından gelinen 'Data Rooms' (veri odaları) incelemeleriyle sürecin devam ettiğini belirterek şunları söyledi:
'Çok sayıda uluslararası medya kuruluşu, finansal yatırımcı ve danışmanlarının da dahil olduğu yatırımcı grupları, kendilerine sunulan veri odalarında yaptıkları incelemeler ve değerlendirmeler neticesinde, konsorsiyum kurarak ya da tek başlarına, 'bağlayıcı olmayan tekliflerini' 18 Şubat akşamına kadar sunacaklar. Günlük bir gazetede dün (önceki gün) yer alan haberde bu sürecin durdurulabileceği ifadelerine yer verilmesinin, sürecin geleceği konusunda soru işareti doğurmuştur.
Digiturk ve Superonline şirketlerinin satışı konusunda, bu şirketlerin sahibi olan Yapı Kredi Bankası ve Fintur'un yetkili organları gerek ana sözleşme, gerekse yasalar açısından tek yetkili konumdadırlar. Yapı Kredi Yatırım, bu iki malikten aldığı yetki çerçevesinde, satış sürecinin öngörülen aşamalarını titizlikle yürütmektedir.
Çok sayıda yabancı ve Türk yatırımcının da taraf olduğu satış sürecinin ana hissedarları olan Yapı Kredi Bankası ve Fintur aksine bir karar alana kadar, öngörülen takvime bağlı kalarak sürdürülmesi ihale şartnamesi gereğidir."
Karacan'ın yaptığı yazılı açıklamaya göre, YKB portföyünde Digiturk'ün yüzde 90.64, Superonline'ın ise yüzde 96.67 hissesi bulunuyor.