Oracle: Kriz öncesi hareketi yakaladık

ABD'li bilişim devi Oracle, dünya çapında yüzde 12 düzeyinde büyürken bu oran Türkiye'de yüzde 42'yi buldu.

İSTANBUL - ABD'li bilişim devi Oracle, dünya çapında yüzde 12 düzeyinde büyürken bu oran Türkiye'de yüzde 42'yi buldu. Türkiye gösterdiği performansla Avrupa'nın en hızlı büyüyen ilk üç ülkesi arasına girerken 2005 yılının ilk altı ayında gerçekleştirdiği proje sayısı geçen yılın tamamında yapılan projelerin toplamına erişti. 2005 yılının Oracle için hem dünya hem de Türkiye'de 'çok hareketli bir yıl' olduğunu söyleyen Oracle Türkiye Genel Müdürü Atilla Kıral, "Ekonomik kriz öncesindeki hareketliliği ilk defa bu yıl yaşadık" dedi.
Avrupa Başkanı geliyor
Türkiye'de toplam bilişim sektörünün de yüzde 20 büyüdüğünü vurgulayan Kıral, "2006'ya umut ve heyecanla bakıyoruz. Dünyada hangi telekom şirketi satılırsa bunu takip eden 1-2 yılda bilişim harcamaları inanılmaz artıyor. Bu gelişimin Türkiye'de de olacağına inanıyoruz. 2006 hem Oracle, hem de tüm sektör için hareketli geçecek" diye konuştu. Oracle'ın şubat ayından beri 20 milyar dolara varan satın almalar gerçekleştirdiğini de vurgulayan Kıral, bu alımların finansal performansa etkilerinin de 2006 yılında görüleceğini ifade etti. Türkiye'nin Avrupa'da en hızlı büyüyen ülke konumuna geldiğini de aktaran Atilla Kıral, 18 Ocak'ta Oracle Avrupa Başkanı Sergio Giacoletto'nun da Türkiye'yi ziyarete geleceğini sözlerine ekledi.
Türkiye'nin yaşadığı hızlı büyüme sayesinde 21 ülkeden oluşan Avrupa Genişleme Bölgesi'ne geçtiğini anlatan Oracle Genel Müdür Yardımcısı İlker Koçer ise son dönemde küçük ve orta büyüklükteki işletmeler (KOBİ) kategorisinde büyüdüklerini aktardı. Koçer, "Şu anda ayda 110 yeni proje yapan bir şirket konumunda geldik" açıklamasını yaptı.