Ordu Emniyet Müdürü'ne fındık cezası

Ordu'da yaşanan olaylar ve olayların ardından gözaltı ve yaralanmaların yaşandığı olaylı fındık mitinginin faturası Ordu Emniyet Müdürü'ne çıkarıldı.

ORDU/ANKARA - Ordu'da yaşanan olaylar ve olayların ardından gözaltı ve yaralanmaların yaşandığı olaylı fındık mitinginin faturası Ordu Emniyet Müdürü'ne çıkarıldı. İçişleri Bakanlığı'ndan edinilen bilgiye göre, Ordu Emniye Müdürlüğü görevini vekâleten yürüten Rıdvan Güler, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün oluru ve İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'nun onayı ile merkeze alındı.
Güler, daha önceki görevi olan polis başmüfettişliğine getirildi. Önceki gün yapılan ve hükümete sert tepki gösterilen fındık mitingi sırasında Emniyet Müdürü Güler, yardım istediği bir milletvekiline telefonda "İnsanları öldüreyim mi? Gel kendin konuş" demişti. Merkeze alınmadan önce gazetecilerin konuyla ilgili sorularını yanıtlayan Güler, konuşmanın stres altında gerçekleştiğini ve büyütülmemesi gerektiğini söyledi.
Üreticiye destek kararı
Diğer taraftan, Bakanlar Kurulu toplantısında fındık üreticisine yeni mahsül dönemi için destek çıktı. Toplantıdan sonra açıklama yapan Adalet Bakanı Cemil Çiçek, üreticinin mağdur edilmesinde ise suçun Fiskobirlik yönetiminde olduğunu söyledi.
Çiçek, hükümetin işbaşına geldiği günden beri birliklerin kendi imkânlarıyla ayakları üzerinde durmasının arzuladığını, bu nedenle Fiskobirlik'in geriye dönük tüm borçlarını Hazine'nin karşıladığını kaydetti. Çiçek, "Maalesef bir tüccar gibi basiretli bir yönetim gösterememişlerdir. Sanayi Bakanlığı müfettişleri, yönetimle ilgili eksiklikler olduğunu ortaya koymuştur. İşin bu kısmının gereğini yargı yapacaktır" dedi.
Çiçek, Başbakan Erdoğan başkanlığında Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Sanayi Bakanı Ali Coşkun, Devlet Bakanı Ali Babacan ve Tarım Bakanı Mehmet Mehdi Eker'den oluşan bir kurulun, yeni dönem mahsüle yönelik tedbirler üzerinde çalışmaya başladıklarını kaydetti.