Orduyu bakana şikâyet edecek

Orduyu bakana şikâyet edecek
Orduyu bakana şikâyet edecek

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz Fotoğraf: AA

"Orduevleri Yönetmeliğiniz yasaya aykırı" diyen Kamu İhale Kurumu, TSK'yı Savunma Bakanlığı'na şikâyet etmeye hazırlanıyor.
Haber: HACER BOYACIOĞLU - hacer.boyacioglu@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Sayıştay’ın denetim yetkisinin daraltılması tartışılırken; ilginç bir gelişme de savunma alanında yaşanıyor. Kamu İhale Kurumu, kamu alımlarında şeffaflık sağlaması için getirilen Kamu İhale Yasası’na uymadığı için Türk Silahlı Kuvvetleri’ni Milli Savunma Bakanlığı’na şikayet etmeye hazırlanıyor. TSK’nın Orduevleri’ndeki alımları düzenleyen ‘orduevleri, Askeri Gazinolar ve Sosyal Tesisler Yönetmeliği’ne dayanarak Kamu İhale Yasası’nın dışında alım yaptığını belirleyen kurum, bunu öncelikle TSK’ya bildirdi ve “durumu düzeltin” dedi. Ancak 2004’ten bu yana söz konusu yönetmelikte 8 değişiklik yapılmasına karşın sorun giderilmeyince, KİK son çare olarak “TSK’nın bu tutumunu Milli Savunma Bakanlığı’na aktarma” çözümünü buldu.
KİK’ geçen haftalarda bir ihaleye yönelik itirazı değerlendirirken TSK’nın alımları da gündeme geldi. Süleyman Demirel Huzurevi Yaşlı Bakım Evi’nin temizlik ihalesini incelemeye alan kurum, ihaleyi alan şirketin TSK’nın bir ihalesini iş bitirme belgesinde kullandığını tespit etti. İhaleyle ilgili kendi sisteminde bilgi bulamayan kurum, TSK’ya ihaleyi sordu. TSK’dan gelen yanıtta ise, “İhale Orduevleri, Askeri Gazinolar ve Sosyal Tesisler Yönetmeliği’ne göre yapılmıştır. Hizmet alımı dahil tüm belgeler mevzuata uygun olarak kontrol edilmiş ve sandıklanıp mühürlenerek ‘Borçsuz’ olarak MSB Arşiv Müdürlüğü’ne gönderilmiştir” denildi. Kısaca TSK, KİK’e “İhalemizi yasa kapsamında yapmadık, ama bu mevzuata uygun” yanıtı verdi.
Bu yanıt üzerine yönetmeliği bir kez daha değerlendirmeye alan KİK, 2000’de çıkarılan yönetmelikte Kamu İhale Yasası’nda olmayan usullerin yer aldığını belirledi. Yönetmelikle ilgili 2004’ten itibaren TSK’yı “Yönetmeliği Kamu İhale Yasası’na uyumlu hale getirin” yönünde uyardıklarını da arşivde yapılan yazışmalardan belirleyen kurum, çarpıcı bir tespit de yaptı. Buna göre, 2004’ten itibaren TSK yönetmeliği 8 kere değiştirildi. Ancak yönetmeliği Kamu İhale Yasası’na uygun hale getirmek için hiçbir çalışma yapılmadı. Tespitleri kurul kararıyla resmiyete döken KİK, TSK’nın tutumunu Savunma Bakanlığı’na bildirme kararı aldı. Kurul “Yönetmeliği dayanak göstererek yasa kapsamı dışında alım yapması Milli Savunma Bakanlığı’na bildirilmesi gerekiyor” dedi.

Kapsam süreklİ daraltılıyor
Bugüne kadar 20’den fazla düzenleme ile Kamu İhale Yasası’nın kapsamı daraltıldı. Şu an BOTAŞ alımları, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamındaki mal ve hizmet alımları, vakıf kültür varlıklarının onarım ve restorasyonuna ilişkin alımlar, elektrik sektöründeki KİT’lerin diğer kamudan yapacağı enerji ve yakıt alımları, Gençlik ve Spor Müdürlüğü ile özerk spor federasyonlarının sportif faaliyetlerine ilişkin alımları yasanın dışındaki istisnaların sadece bir bölümü. FATİH projesinin Kamu İhale Yasası’nın dışına çıkarılması da son dönemki önemli tartışmaydı.

bigPara.com