Organik beslenen annelerin 'Umut'u yumurtadan sonra beyaz et de üretecek

Organik beslenen annelerin 'Umut'u yumurtadan sonra beyaz et de üretecek
Organik beslenen annelerin 'Umut'u yumurtadan sonra beyaz et de üretecek

Umut Tavukçuluk Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Gülmez, tavukları organik yemle beslediklerini söyledi.

Elazığ'da organik yumurta üreten, daha çok annelerin ve çocukların tercih ettiği Umut Tavukçuluk, beyaz et sektörüne giriyor. Kuruluş pilicin yanı sıra buğday da üreterek organik ürün gamını genişletecek
Haber: SATFİYE YUVA KİREÇCİ / Arşivi

İSTANBUL - Elazığ Gölköy’de Flotty markasıyla organik yumurta üreten Umut Tavukçuluk, beyaz et sektörüne de girmeye hazırlanıyor. Kuruluş pilicin yanı sıra buğdayda üreterek organik ürün gamını genişletecek. Yan sanayiye de organik ürünler vermeyi planladıklarını söyleyen Umut Tavukçuluk Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Gülmez, “Bu amaçla tavuk gübresi üretimine de başlayacağız. Tüm bunları Flotty markasıyla yapacağız” dedi. 
Gölköy’de 70 dönüm arazi üzerinde 220 bin canlı hayvan kapasiteli tavuk kümeslerine sahip olduklarını belirten Gülmez, Doğu Anadolu’nun en büyük yumurta üreticisi olduklarını, ürünlerinin zincir marketlerde satışa sunulduğunu anlattı.

Hayalini gerçekleştirdi
İş yapmaktan çok bir hayalini gerçekleştirdiğini ifade eden Gülmez şunları söyledi: “Umut Tavukçuluk’u aslında Ziyattin Küçükyurt kurdu. Kendisi komşumuzdu ve bir ortağı vardı. Sonra o ortak ayrılma kararı almış ve bize teklif etti. Biz de 1980’de ortak olduk. 1981’de de Ziyattin Bey’in kızıyla evlendim. Ben ziraat teknisyeniyim. Aslında hayatımda en çok istediğim işi yapıyorum. İlk başlarda 1200 tavuk, 400 metrekarelik bir kümesimiz vardı. 1985’de kafes tavukçuluğuyla yumurta işini büyüttük. 1989’da da rahmetli Turgut Özal ’ın bu sektör için getirdiği teşvikler oldu ki biz de o teşvikten çok faydalandık. Hemen 10 binlik civciv kafesi ve 13 bin 500 adetlik bir yumurta tavukçuluğu kafesi inşa ettik. 1993’te de bir 10 binlik kümes daha yaptık. 1997’de ise Gölköy’deki tesisimize taşındık.”

Zincir marketlerde satılıyor
Haftada 70 bin adet Flotty Organik Yumurta’nın yurtiçine sevkinin yapıldığını ve genellikle ürünlerinin zincir marketlerde satıldığını ifade eden Gülmez, müştelerinin ağırlıklı olarak bebekler, bebek bekleyen anne adayları ve anneler olduğunu söyledi.  Bir ürünün organik olup olmadığınının nasıl anlaşılacağı konusunda da Gülmez şu bilgiyi verdi:
“Bu konuda faaliyet gösteren sertifikasyon kurumlarının imzasını taşıyan belgeler olmalı. Bizim üretim sürecimizin tamamı, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı, Ecocert gibi ulusal ve uluslararası kalite sertifikasyon merkezleri tarafından onaylanmış organik tarım yönetmeliklerine uygun işliyor. Bu sertifikaların logolarını ürün ambalajlarında bulabilirsiniz.  Ayrıca, yumurtalar makine ile değil elle toplandığı için ambalajdan çıktığında irili ufaklı olduğu görülür. Bu boy farklılığı da organik yumurtayı anlamanın yöntemlerinden biridir. Organik üretim için öncelikle tavukların organik yemle beslenmesi şart. Biz tavuklarımızı yüzde 100 organik yemle besliyoruz. Ayrıca tavukların kafeslerde değil doğal ortamda yaşaması da şart.”
Bu arada Flotty Organik Yumurta’nın sekizli paketi 5.45 liradan satılıyor.


    ETİKETLER:

    Turgut Özal