Organik pamuğa hücum

Dünyadaki organik pamuk üretiminin yarıya yakınını gerçekleştiren Türkiye, tekstil ve perakende devlerinin rekabet merkezi haline geldi.

İSTANBUL - Dünyadaki organik pamuk üretiminin yarıya yakınını gerçekleştiren Türkiye, tekstil ve perakende devlerinin rekabet merkezi haline geldi. Türkiye'de üretilen yıllık 34 bin ton organik pamuğu alabilmek için başta Wall-Mart olmak üzere çok sayıda yabancı marka ve mağazalar zinciri harekete geçti. Bu yıl içinde Pakistan'da çarşaf üretmek için Türkiye'den organik pamuk almayı planlayan Wall-Mart'a diğer Avrupalı alıcılar nedeniyle ürün kalmadı. Mevcut organik pamuğu da Otto, Patagonia gibi ünlü tekstil şirketleri aralarında paylaştı.
Özellikle son sekiz aydır organik pamuk talebinde büyük artış olduğunu ve devamlı firmaların kendilerine bu konuda aracılık etmeleri için istekte bulunduğunu söyleyen Türkiye Tekstil, Hazır Giyim, Deri Teknoloji ve Tasarım Araştırma Geliştirme Vakfı (TARGEV) Başkanı Nebahat Kılıç, "Türkiye bulunduğu coğrafya ve sahip olduğu böcek örtüsü gibi doğal ortam nedeniyle organik pamuğun yetişebileceği en uygun yer. Bu yüzden dünya organik pamuk üretiminin yarıya yakını ülkemizde yapılıyor. Bu yüzden Türkiye organik pamukta gözde alan haline geldi" dedi.
Bu nedenle 26-28 Eylül arasında İzmir'de gerçekleştirilecek, 'Organic Exchange Conference and Marketplace' zirvesine yurtdışından 150 başvuru olduğunu vurgulayan Kılıç, "Organizasyonu süresi bile ilgi nedeniyle 10 güne çıkarıldı. Yurtdışından Nike, Timberland, Otto, H&M, Gap, Ikea, Levi's gibi çok sayıda firma katılacak" diye konuştu. İTKİB Başkanı Süleyman Orakçıoğlu ise, organik pamuk pazarının dünyada 500 milyon dolarlık hacme ulaştığını, 2010'da bunun 2 milyar dolara çıkacağını vurguladı. Dünyada yetiştirilen pamuğun yüzde 1'nin organik olduğunu ve Nike, Timberland, Ikea, M&S gibi büyük pamuk alım gruplarının bu oranı 2013'e kadar yüzde 10'a çıkarmayı hedeflediğini anlatan Süleyman Orakçıoğlu şunları söyledi:
"Türkiye 10 yılda 10 kat artacak pazarda büyük payı alma potansiyeline sahip. Tekstil ve konfeksiyonda kaybettiğimiz pazarı organik konfeksiyon ürünleriyle geri alabiliriz."