Örgütlenen kapı dışarı...

Türk-İş tarafından hazırlanan raporda, 2003-2005 yılları arasında, Türk-İş'e bağlı sendikalara üye oldukları gerekçesiyle 15 bin 531 işçinin işten çıkarıldığı belirtildi.

ANKARA - Türk-İş tarafından hazırlanan raporda, 2003-2005 yılları arasında, Türk-İş'e bağlı sendikalara üye oldukları gerekçesiyle 15 bin 531 işçinin işten çıkarıldığı belirtildi. Türk-İş, kendisine bağlı sendikaların örgütlenme nedeniyle karşılaştıkları sorunlar ve işten atılmalar konusunda 'Türkiye'de Sendikal Örgütlenmenin Bedeli: İşten Atılmak' adlı bir rapor hazırladı. Rapora göre, 2003-2005 yılları arasında, Türk-İş'e bağlı sendikalara üye oldukları gerekçesiyle 15 bin 531 işçi işten atıldı. Raporda, sendika üyeliği nedeniyle işten atılmaların yanı sıra, örgütlenme sürecinde yaygın olarak karşılaşılan bir diğer olumsuz uygulamanın da 'işçilerin işten atılmamaları karşılığında sendikadan istifaya zorlanmaları' olduğu kaydedildi.
Engeller var
Raporda, Selüloz-İş'ten 808, TEKSİF'den 1090, Basın-İş'den 187, Çimse-İş'ten 1722, Türk Metal'den 100, Yol-İş'ten 70 olmak üzere, toplam 3 bin 977 işçinin istifa ettiğine dikkat çekilirken örgütlenme ve toplu pazarlık hakları konusunda yasal bir çerçeve bulunsa bile, bu hakların kâğıt üzerinde kaldığı ifade edildi.
Yeni örgütlenme faaliyetlerinin büyük bir çoğunluğunun, istifa veya işten çıkarmalarla sona erdirildiği, örgütlenmeye öncülük eden işçilerin, aynı işkolunda tekrar iş bulamadığı vurgulanan raporda, toplu iş sözleşmesi sırasındaki yetki sürecinin uzunluğu ve işverenlerin yetki itirazlarının örgütlenmeyi engellediği kaydedildi. Ayrıca işten çıkarılan işçi sayısındaki artışın, örgütlenmeyi duraksattığı belirtildi.