Orman ve Su İşleri Bakanı'ndan HES güzellemesi!

Orman ve Su İşleri Bakanı'ndan HES güzellemesi!
Orman ve Su İşleri Bakanı'ndan HES güzellemesi!
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye'nin iklim koşulu ve coğrafi konumu itibariyle HES kurmaya zorunlu olduğunu söyledi.

Işıl ARSLAN- Serhat TEZCAN


BURSA - Türkiye ’nin enerjide dışa bağımlı olduğunu belirten Eroğlu, "Cari açağın kapanması için HES’lerin yapılmazı zorunludur. HES’ler, barajlar, göletler, Türkiye’de keyif süsü için yapılmıyor" dedi.
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, DSİ Bursa Bölge Müdürlüğü Sosyal Tesisleri’nde 2003-2011 yılları arasında Bursa, Bilecik ve Yalova illerine yapılan yatırımlara ilişkin bilgi verdi. 67 bin 138 personelin çalıştığı bakanlığının bütcesinin 12 milyar TL oluduğunu söyleyen Eroğlu, önümüzdeki günlerde yeni personel alacaklarını duyurdu. DSİ’nin, 2003 yılından bu yana 206’sı baraj olmak üzere 1128 tesisi açtığını öne süren Eroğlu, fidan üretiminde de büyük mesafe aldıklarını açıkladı. "At binicisine göre kişner" diyen Eroğlu, hedefleri olan 700 milyon fidanı üretmemesi halinde Orman Genel Müdürü’nü emekli edeceğini söyledi.


ULUDAĞ’IN DIŞI 4 DÖRTLÜK OLACAK"


Dünyanın en muhteşem yerlerinden biri olan Uludağ’ın Bursa ve Türkiye için çok önemli oluduğunu ifade eden Bakan Eroğlu, Uludağ için uzun devre gelişme planı hazırladıklarını ve bunun onaylandığını söyledi. Uludağ’ı sadece kış turizmi için değil yaz ve kongere ile spor turizmi içinde kullanacaklarını söyleyen Eroğlu, bu çalışmanın Bursa Büyükşehir Belediyesi, BUSKİ, Doğa Koruma, Milli Parklar, Orman Genel Müdürlüğü ve DSİ’nin birlikte gerçekleştireceğini belirtti. Mimari tasarım yarışması düzenledikleri Uludağ’da yıktıkları alandaki yeri ihale ettiklerini belirten Eroğlu, "Şimdi 2 - 3 alanı daha ihale ediyoruz. Uludağ’ın iç kısmına karışmıyoruz. Ama dışı dört dörtlük olacak. BUSKİ altyapı çalışmalarını yapıyor, büyükşehir belediyesi teleferikle ilgileniyor" diye konuştu.


"’HES’LER CARİ AÇIĞI AZALTACAK"


HES’lerle ilgili de konuşan Eroğlu, şu anda, DSİ ile birlikte büyük hidroelektrik santrallerinin özel sektörün yönettiğini belirtti. Bu konuda bin 600 müracaatın bulunduğunu, bunların da toplam kurulum gücünün 30 bin megawatta ulaştığını kaydetti. Bunların 110 milyar kilowatsaata ulaştığı zaman elektrik üreteceklerini belirten Eroğlu, o zaman doğalgaz alımlarında 15 milyar dolarlık bir kazanç sağlanacağını bildirdi.


"’HES’LER TÜRKİYE ELEKTRİĞİNİN SİGORTASIDIR"


Bazı sivil toplum kuruluşlarının HES’lere karşı çıktığını söyleyen Bakan Eroğlu, şöyle dedi:
"Ortaya attıkları iddialar yanlış. ’HES’ten çıkan su zehirlidir. Sizin arazileriniz üzerinden çay bahçelerinizi tamamen kurutur’ diyorlar. Yanlış. Bunlar, ’Nehir burada kurutulacak’ diyorlar. HES’ler su yutmuyor. Suyu tekrar geri veriyor. Vatandaşları Doğu Karadeniz’de yanlış yönlendiriyorlar. ’Burdan firma suyu aldı, siz suyu parayla alacaksanız’ deniyor. Öyle birşey yok. Su devletin. 1 gram suyu kullanması satması mümkün değil. Fakat kullanıcılara karşı biz de mücadele ediyoruz. HES’ler Türkiye elektriğinin sigortasıdır."


"MECBURİYETTEN YAPILIYOR"


HES’lerin, Türkiye’nin dışa bağımlı olması ve cari açığının artmasını bekleyen bazı şirketler tarafından istenmediğini öne süren Veysel Eroğlu, şöyle devam etti:
"Nice sivil toplum kuruluşunun maksatları var. Türkiye’yi dışardan yönlendirdiğini biliyoruz. İçlerinde samimi olanlar, ’Çevre harap oluyor’ diyenler var. Ama çevre harap olmuyor. HES dediğiniz, koca havzada nokta kadar alan. Santral var. Çoğunu da yer altına gömüyor. Çınarcık’taki HES’in bir zararı var mı? Orada enerji üretiyoruz. Üstelik onlar yapmasaydı tüneli biz yapacaktık. Tünelden çıkan suyu Bursa’ya yönlendirecektik. Özel sektör kısa sürede yaptı, elektrik üretiyor. Bize bunu 1 lira bedelle devredecek. HES’ler, barajlar, göletler, Türkiye’de keyif, süs için yapılmıyor. Mecburiyetten kaynaklanıyor."


"SOLAKLI VADİSİN’İ GÖREN ’BİZ DE İSTERİZ’ DEMEYE BAŞLADI"


Doğu Karadeniz’de yaşanan taşkınların önlenmesi için setlerin yapılmasının şart olduğunu açıklayan Eroğlu, yapılan HES’ler ile bu durumun da para harcanmadan önleneceğine işaret etti. Bu konuda yapılacak açıklamaların ’Ezbere konuşma’ olduğunu belirten Eroğlu, şöyle devam etti:
"Suyu kontrol ediyor. Biz Hesler’den önceki ve sonraki durumunu tespit ettik. En çok itiraz edilen yer Trabzon’daki Solaklı Vadisiydi. Kıyamet koptu. Biz gizlice bütün vadinin fotoğraflarını çektirdik. Arşiv elimde. Vadide muhteşem bir düzenleme yapıyoruz. Şu anda diğer illerden görenler, ’Biz de isteriz’ demeye başladı. ’HES yapın ama bu vadiyi böyle yapın’ diyorlar. Şimdi 5 Mayıs saat 10.59’da, hemen Güneyi’ndeki alanda düzenleniyor. Uzungöl’den daha güzel bir alan olacak. HES’ten sonraki resimleri basın mensuplarına göstereceğiz. HES’ler tabiatı tahrip etmiyor. Eden varsa zaten iptal ediyoruz, cezasını veriyoruz."


"BARAJLAR TÜRKİYE’DE MECBURİYETTEN KAYNAKLANAN YAPILAR"


Türkiye’nin yüzde 73’ünü ithal ettiği enerji konusunda dışa bağımlı olduğuna dikkat çeken Eroğlu, petrol, doğalgaz ve kaliteli kömürün ithal edildiğini vurguladı. Bakan Eroğlu şöyle devam etti:
"Burada dışa bağımlılığı tamamen azaltmak mümkün değil. Arz güvenliği, enerji çeşitliliği, temiz enerji açısından HES’ler Türkiye için olmazsa olmaz şarttır. Barajlara, göletlere karşı çıkanlar da var. Biz barajları ’süs olsun’ diye yapmıyoruz. Türkiye, bulunduğu coğrafi konum, iklim durumu itibariyle yarı kurak iklim bölgesinde. Ekim ayında başlayan yağışlar mart ayında biter. Yazın 2 katı suyu kullanıyorsunuz. Sanayi daha çok su kullanıyor. Dolayısıyla kışın yağan yağmuru biriktirip yazın veremezsek sanayi ve sulama sanayiine su veremeyiz. Dolayısıyla barajlar Türkiye’de bir mecburiyetten kaynaklanıyor. Bizim sürekli akan nehrimiz yok ki. Yazın çoğu kuruyor. Dolayısıyla barajlar, teknik bir zarurettir. Türkiye’nin mecburiyetinden kaynaklanan yapılardır. Dolayısıyla baraj ve göletleri yapacağız, yapmaya da devam edeceğiz. Şimdiye kadar çok az yapılmış. Yıllarca su ile uğraşan bir kişi olarak bunu söylüyorum. Varsa aksini idida eden bir ilim adamı ortaya çıksın." (dha)

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/108563410856345

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Heslere destek vermek aptallıktır - tim12345

  hesler o bölgede yaşayan canlıların çevre ile olan ilişkisini olumsuz yönde etkiler doğal yaşamı değiştirir.Bunun olumsuz sonuçları bir süre sonra görülmeye başlar örnek olarak iki hes barajının arasında sıkışıp kalan balıklar sizin kullandığınız elektirikten daha mı önemsizdir??yada o barajın yapımında kullanılacak araçların o bölgeye gelmesi için kaç ağaç kesilecek ? bu ağaçlar senin elektirikten kazanacağın paradan daha mı önemsiz ?

  yurdum insaninin - nevzenhan

  tekci merkeziyetci sistemde hesleri savunmasi kadar dogal bir savunma refleksini gostermesine sasirmiyorum (bkz asagidaki yorum)..zira hes dedigin seyi iyice irdelersen altindan merkezi gucun sana ve yasadigin bolgendeki insanina sormadan ankarada yaptigi planlamayla, senin onaylamadigin bir (yada bircok) seyi zorla kabul ettirmesi yatar..bu sadece hesler konusunda degil, ankara merkezli aldigi ve tum ulke capinda gecerli olan kararlari icin gecerlidir..mesela bolgesel yada federal yonetimli ulkelerde boyle hoyratca tek merkezden bir karar cikarip tum ulke sathinda bu karari gecerli kilmak yoktur..ama sen alismissin basa gecen hukumetin egede, karadenizde, doguda, akdenizde ankaradan aldigi kararlarla (bu kararlari alirkende saksakci ve hukumetleri rehin alan sermayenin istegi dogrultusunda) herseyi yapmasina..simdi gelin test edelim bakalim..almanyada mi yoksa turkiyede mi hukumete yakin bir sermaye grubu kolaylikla hukumeti rehin alip istedigi kararlari cikarttirabilir? basimiza ne felaket geliyorsa, hesler konusunda, tarihin toprak altina gomulmesi konusunda, alakasiz yerlere verilen izinlerle kurulan fabrikalarin cevreye verdigi zararlar konusunda hepsi bu tekci merkeziyetci yapidan kaynaklaniyor..lokal yasamayi bilmeyen, yereli kuvvetlendirmemis, yerinden yonetimi 100 yildir unutmus bu cografyadaki insanlar, birilerinin baskentten hukumet edip, o hukumet edenleride birilerinin sermaye ile kontrol altina alip kararlar cikartip ulkede at kosturduklarini gorebilmeside beklenemez..yani soyle yazalim daha anlasilir olsun..bu bir ulkedeki yonetim zihniyeti sorunudur..yerel yonetimlerine karar almada kuvvet vermemis, her isi merkezden planlayan devletlerde yapilan seyin bolgeye yararinin kararini merkezi yonetim sizin adiniza alir ve tum ulkede uygular..bu tekci zihniyet surdukcede daha cok boyle tartismalar yasanir!

  15 milyar için - bipartitus

  bakan 15 milyar tasarruf edeceğiz diyor. sormak gerekir 15 milyara kaç tane endemik tür alabilirsiniz? farazi konuşacak olursak: nispeten ufak çaplı bir HES yapacağız derken yok ettiğimiz minimini bir endemik bitki kanseri yenmemizde kilit rol oynayabilir. varlığından henüz haberdar dahi olmadığımız küçücük bir böcek 5 yıl sonra bize yıllık 15 milyar gelir getirebilir. bunlar mümkündür. doğal varlıklarımızı 3 para için heba etmeyelim. koruyamıyorsak hiç olmazsa zarar vermediğimizden emin olalım.

  YURDUM AYDINININ!!! HES KARŞITI "ÇEVRECİLİĞİ" - memosss

  Hidroelektrik santraller ve baraj gölleri ile denize akan su tutulur ve kurak mevsimde hayvana insana bitkiye tatlı su kaynağı olur. Yani bir yere HES yapılırsa orada sulu tarım biter gibi bir şeyi savunuyorsanız bu ne kadar ciddiye alınabilir... Eğer bir vatandaşımız olarak barajlara karşı iseniz lütfen gidip Urfa da Adıyaman da Gap barajlarının suyu ile kuru tarımdan sulu tarıma geçen hemşerilerinizi de bilinçlendirmeye!!! çalışın. HESLER Yıkılsın Su özgür özgür!!! denize akıtılsın Tutsak!!! edilmesin Tekrar kıraç toprak tarımına dönsünler. Türkiye’de her yıl 45 milyar dolarlık doğal gaz ve petrol ithal edilip bunun önemli kısmı termik santrallerde kullanılmaktadır . Türkiye Nehir tipi HES kapasitesinin yalnız % 3 ünü kullanmaktadır . Balkan ülkelerinde bile bu oran % 60 dır. Avusturya Fransa gibi dağlık bölgeleri olan Avrupa ülkelerinde 1920 li 30 lu yıllardan itibaren bu potansiyel kullanılmıştır. İTÜ de su makinaları hocamız rahmetli Hasan Fehmi Yazıcı Fransa’nın ikinci dünya savaşından sonra yaptığı ilk işin küçük dere tipi HES leri tekrar çalıştırmak olduğunu anlatırdı. Bir süre çalıştığı Fransa zengin bir ülke iken bunu en yüksek kapasite ile kullandığı halde Türkiye gibi bir ülkenin düşük suyu akıtıp bakmasına ithal doğal gaz ve kömür ile enerji üretmesine çok üzülürdü. Şu Büyük barajlı HES kapasitesinin bile önemli kısmı kullanılmamaktadır. Norveç elektrik ihtiyacının neredeyse tamamını HES ler ile karşılamaktadır. Nehir tipi HES lerde su bir borunun içinden akar aşağı indikçe basınç kazanır türbini çevirerek dışarı çıkar. Hiçbir katı sıvı veya gaz atık bırakmaz. Artık her slogan atıp da iş makinasının önüne yatanı kahraman zannetme dönemi çok gerilerde kaldı. Niyetiniz TC her sene 45 milyar dolarlık petrol ve doğal gaz ithal etsin belini doğrultamasın hesabı ise bunu anlayabilirim bakın!!!

  Ammik gölünü kurutur gibi. - Su Cemre Sim

  Bir zamanlar göllerimiz arasında ''Amik''gölü diye bir göl vardı.Sularında 60 kg.lık balıklar yaşardı.Vadisi verimli,bir cennetti.Amik gölü devlet yardımı ile kurutuldu.Amik ovası çöle döndü.Ne verim kadı,ne verimli vadi.Şimdilerde HES projesi ile dereler yok ediliyor.Derelerin gelip geçtiği topraklar yok edilecek.