Orta sınıf dindar

Orta sınıf dindar
Orta sınıf dindar
Ipsos KMG'nin araştırmasına göre 1 yılda 1.9 milyon kişi orta sınıfa katıldı. Orta sınıf üyelerinin alışverişte en önemli kriteri ise fiyat.
Haber: ŞEBNEM TURHAN - sebnem.turhan@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Türkiye ’de alışveriş merkezi tutkunu, LED TV’den vazgeçmeyen ve arabada lükse önem veren bir sınıfın varlığı yükseliyor. Araştırmacıların OECD satın alma gücü paritesine göre günde kişi başına 10 dolar üzerinde harcayabilenler orta sınıf olarak adlandırılıyor. Bu grup 74.7 milyon nüfuslu Türkiye’nin yüzde 59’unu oluşturuyor. Son 1 yılda ise sayıları 1.9 milyon kişi arttı. Harcamalarına dikkat eden orta sınıf muhafazakârlığını da koruyor ve yüzde 64’ü kadınların çalışmadan önce kocasına sorması gerektiğini düşünüyor. 

Kadın çalışsın mı?
Ipsos KMG iki yılda bir Türkiye’yi anlama kılavuzu oluşturuyor ve 14 yaş üstü 16 bin bireyle görüşüp orta sınıftaki değişimi izliyor. Araştırmaya göre 43.5 milyon kişi bu sınıfın üyesi. Din orta sınıf için önemli. Orta sınıfın yüzde 85’ine göre Allah inancı onlara huzur veriyor. Yüzde 67’sinin hayatına ise dini inançları yön veriyor. Yüzde 72’si ise dinlerinin gereklerini yerine getiriyor.
Orta sınıfın en büyük çelişkisi kadının çalışması konusunda. Yüzde 71’i erkek ve kadının aile bütçesine birlikte katkıda bulunması gerektiğini söylerken yüzde 68’i de kadınların iş yaşamında daha aktif olması gerektiğini belirtiyor. Ancak yüzde 64’ünün fikri kocasının izni olmadan kadının çalışmaması yönünde. Orta sınıf parasının kıymetini de biliyor. AVM’lerde çok zaman geçirse de yüzde 67’si neye ne kadar harcadığına dikkat ediyor. İhtiyaç duymadığı şeyleri almayanların oranı ise yüzde 67. Alışverişte en önemli kriterse yüzde 61 ile fiyat.

Orta sınıf nasıl belirleniyor?
OECD satın alma gücü paritesine göre günde 10 doların üzerinde harcayabilenler orta sınıfa dahil oluyor. Araştırmacılar yaşanılan yerden ve semtten bağımsız olarak kullandığı araba, evindeki televizyonun özellikleri, AVM alışkanlığı, yurtdışına çıkış sıklığı, marka kullanımı gibi kriterlere bakarak kişileri orta sınıfa dahil ediyorlar.

Yüzde 87’si pasaportsuz
Orta sınıfın en çok yaptığı TV izlemek, akraba-dost ziyaretlerine gitmek, yemek yapmak, evde arkadaşlarla buluşmak. En az yaptıkları ise, dergi okumak, opera-baleye gitmek, yurtdışına tatil amaçlı seyahate gitmek, tiyatroya gitmek. Orta sınıfın % 58’inin ehliyeti, yüzde 87’sinin pasaportu, yüzde 68’inin kredi kartı yok.

Ekonomi orta sınıfı büyütüyor
Ipsos KMG Sosyal Araştırmalar Enstitüsü Genel Müdürü Tonguç Çoban, orta sınıfın gelişmesinin nedeninin ekonomideki büyüme olduğunu vurguluyor. Büyümenin Anadolu’ya yayılmasının orta sınıfın değişimini belirlediğini söyleyen Çoban “Orta sınıf, çoğunluğu muhafazakâr bir yaşam tarzını benimsiyor” diyor.

Araştırmacılar 9 Mayıs’ı bekliyor
Ipsos KMG’nin bu yıl dördüncüsünü düzenlediği Araştırmada Yenilikler Konferansı 09 Mayıs’ta yapılacak. Araştırma konferansında yıkıcı yeniliklerle gelen yeni normal örnekleriyle açıklanacak; konferansa katılım Türkiye Eğitim Gönülleri Vakfı’na gerçekleştirilecek minimum 175 liralık bağışla sağlanacak.

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/108720010872008

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  İpsos KMG???? neciyse... - ertanöngür

  Haberdeki son bölümden bir şey anlamadım. Anladığım abuk subuk veriler ve sonuçlardan sonra vakfa para toplamak.

  %68 'inin kredi kartı yok mu? - drhakanabi

  O oran %6.8 olmasın bence pek gerçekçi değil bu istatistiki veriler TÜİK'ten mi?

  Saçma - habara007

  Yoksulluk Sınırının 2000 tl üzerinde olduğu bir ülkede orta sınıf nasıl kişibaşı 10 usd harcama ile belirleniyor anlamak mümkün değil.

  ORTA SINIF - pispor

  bana göre bizdeki orta sınıf şu kiriterlere göre belirleniyor.Haline şükür eden ve Allah devlete Hükümete (AKP)dahil zeval vermesin diyen her kişi Orta sınıf bir vatandaştır.Ya şuna açıkça Biat toplumu dersen daha iyi olmaz mı.

  Aslında... - yalcineren

  4 kişilik ailenin yoksulluk sınırı, yani 1730 dolar 4 kişilik ailede günlük kişi başı 10 dolar harcaması şeklinde olmalı. Yani orta sınıf 4 kişilik aile = 5200 TL aylık gelir...

  statistik! - kebikeç

  şu istatistikleri okuyunca, kendimi birden belgesel dünyasında, hayvanlar âleminde "tek tırnaklılar ve alışkanlıkları", "vahşi kediler ve köpekler", "deniz altında keskin dişliler", "havada uçan, yerde kaçan, denizde yüzenleri avlayanlar" vb. adlarla anılacak program formatlarında buluyorum. allah için insan söz konusu olduğunda biraz daha "insani dil" kullansınlar! "En az yaptıkları ise, dergi okumak, opera-baleye gitmek, yurtdışına tatil amaçlı seyahate gitmek, tiyatroya gitmek. Orta sınıfın % 58’inin ehliyeti, yüzde 87’sinin pasaportu, yüzde 68’inin kredi kartı yok." ne operası, ne balesi, hangi ülkede yaşıyorsunuz, kimin istatistiğini tutuyorsunuz, yanındaki komşu ile ble gitmeden, yaşadığı şehirdeki denizi bile görmeden ölen insanların yaşadığı ülkede ne pasaportu, ne tatili?

  ABDestli kapitalizm - Kara Budun

  Mc Donald's kuyruğunda bekleyen çarşaflılar, Starbucks'ta kahve içen başı örtülü kadınlar, altında Mini Cooper'ı olanlar, bir işçinin canı pahasına çalışıp kazandığı o asgari ücret fiyatında gözlük takanlar, küçük bir bez parçası olan türbana 100 lira verenler... İstiklal Caddesi'nde eskiden görmeye alışık olmadığımız türbanlı kadınları son birkaç yıldır bol bol görebiliyoruz. Şimdi diyeceksiniz ki bu insanların tüm bunlara hakkı yok mu kardeşim? Yok. Çünkü Müslüman bir insan asla ama asla lükse yönelmemeli. Bu İslam'ın yasakladığı bir durumdur. Ama ne hikmetse Müslümanlar bu konu hakkında 3 maymunu oynuyor. Kendine dindar diyen bu insanların hepsi kindardır.