Ortadoğu rezervasyonlarına savaş darbesi

Lübnan'daki savaş, Türk turizmini de vurdu. 2006 sezonuna geçtiğimiz yıla göre yüzde 30 rezervasyon eksiğiyle başlayan turizm, şimdi de Lübnan'daki savaş nedeniyle sıkıntılı günler geçiriyor.
Haber: HALE TÜZÜN / Arşivi

İSTANBUL - Lübnan'daki savaş, Türk turizmini de vurdu. 2006 sezonuna geçtiğimiz yıla göre yüzde 30 rezervasyon eksiğiyle başlayan turizm, şimdi de Lübnan'daki savaş nedeniyle sıkıntılı günler geçiriyor. Sektördeki herkesin Lübnan savaşının Avrupalı turisti etkileyip etkilemediğini sorduğunu belirten Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Ahmet Barut, "Bırakın Avrupalı turisti bizim Ortadoğu'da ciddi turist potansiyelimiz var. Hepsi durdu. İsrail'den günlük satışlarda büyük azalma var. Lübnan ve Ürdün'den turist gelmiyor" dedi.
Ege'de yüzde 15 kayıp
Haziran ayına kadar Antalya pazarında yüzde 11, Ege'de de yüzde 15 kayıp olduğuna dikkat çeken Barut, ağustos ve eylül aylarında rakamların toparlanma eğiliminde olduğunu da söyledi. Barut, "Bu yıl sıkıntılı bir yıl ama kayıp da değil. Sezona eksi başladığımız için toparlanma ancak eylül ayında olur. Ağustos ve eylül ayları iyi giderse geçtiğimiz yılın rakamlarına ulaşırız. Ama hiçbir işletme geçen yıl kazandığı paraya ulaşamaz. Çünkü birçok işletme talebi artırmak için fiyat kırmak zorunda kaldı. Bu yıl fiyatlar geçen yıla göre yüzde 20 düşüş gösterdi" diye konuştu.
Barut, şimdiden gelecek yılın planlamasına başladıklarına dikkat çekerek, "Tur operatörleriyle konuşup önümüzdeki yıl planlamalarını artırmaya çalışıyoruz. Turizmde 2007 yılında yatak sayısı arttığı için müthiş bir sezon olmaz. Ancak 2006 kadar da kötü olmaz. Ama esas düzelmeyi 2008 yılından sonra yaşarız diye düşünüyorum" diye konuştu. Avrupa'dan gelen taleplerin yükseldiğini kaydeden Barut, "Ancak uçak olmadığı için bu turistler gelemiyor. Çünkü yabancı tur operatörleri uçak planlamalarını çok önceden yapmışlardı. Yerli charter firmaları bu konuda girişimde bulunabilir" görüşünü iletti.
Her yıl yüzde 20 oranlarında büyüyen Rusya pazarında bu yıl büyüme rakamları tek haneli. Rusya pazarında her yıl yüzde 20-30 gibi rakamlara alışıldığı için tek haneli rakamların sanki düşüş varmış gibi algılandığını belirten TÜROFED Başkanı Barut, "Her yıl bu büyümeyi yapmak kolay değil. Rusya pazarı için önümüzdeki iki yıl ancak yüzde 5 oranında büyüme hedefliyoruz. Bu yıl Ukrayna pazarında yüzde 40'lık bir artış var. BDT ülkeleri bizim için çok ciddi bir hedef pazar" diye konuştu.
İstanbul'a 'iş ziyaretleri'
Barut, güneyde turist azalırken, İstanbul'da turist artışını ise şöyle yorumladı: "İstanbul'da turist değil ziyaretçi artıyor. Eğer turizm amaçlı gelenler artsaydı Kapadokya'nın da iyi olması gerekirdi. İstanbul'a iş turizmi için gelenlerin sayısında son yıllarda ciddi artış var" dedi.
Bu yıl iç pazarda erken rezervasyonun çok iyi gittiğini de belirten Ahmet Barut, "Tur operatörlerinden bir yılda paket tur satın alan 1 milyon 200 bin kişi var. Bunların 300 bini bu yıl erken rezervasyon yaptı. Önümüzdeki yıl da erken rezervasyona ağırlık vereceğiz" diye konuştu.
Yerli turist daha fazla harcıyor
Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) turist profiline yönelik araştırmasının sonuçlarına göre Türkiye'nin 2006 yılının ilk yarısındaki turizm geliri, 5 milyar 694 milyon 571 bin 188 dolar oldu. Kişi başına harcama ortalaması ise 688 dolar olarak hesaplandı. 2006 yılının ilk yarısında Türkiye'nin toplam ziyaretçi sayısı ise 8 milyon 277 bin 213'e ulaştı.
Rakamlar yerli turistin kişi başı harcamalarının yabancı turistten yüksek olduğunu gösteriyor. Buna göre ocak- haziran döneminde kişi başı ortalama Harcama yabancılarda 627, Türk vatandaşlarında ise 1036 dolar oldu.