'Ortadoğu riski izlenmeli'

Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, 2005 yılındaki olası dış riskler için FED faiz artırımı, başta ABD-İran olmak üzere Ortadoğu'daki gerginlik ve dünyada artan enerji maliyetlerini sıralarken...

İSTANBUL - Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, 2005 yılındaki olası dış riskler için FED faiz artırımı, başta ABD-İran olmak üzere Ortadoğu'daki gerginlik ve dünyada artan enerji maliyetlerini sıralarken, iç piyasada ise cari açık, iç borçlanma ve siyasi istikrarın yakından izlenmesi gereken konular olduğunu söyledi.
Denizbank'ın 2004 finansal sonuçlarının açıklandığı toplantıda soruları da yanıtlayan Ateş, bu yıl bankacılık sektörünün olası riskleriyle ilgili bir soru karşısında şu yanıtı verdi; "Şu anda ciddi bir sıçrama olmamasına rağmen dışarıda FED'in faiz artırma olasılığına bağlı olarak yabancı kaynaklar pahalı hale gelebilir. Bu da bankacılık sektörünün fon maliyetlerini yükseltebilir. Ayrıca ABD-İran gerginliği gibi Ortadoğu'daki siyasi konular ve olası savaş tehdidi de risk unsuru. Dünyada enerji maliyetlerinin yükselmesi gelişmekte olan ülkeleri zorlayacaktır. Yurtiçinde ise yüksek cari açık ve iç borçlanma bir risk oluşturabilir. Siyasi istikrarın da bu şekilde devam etmesi lazım."
Kâr 103 milyon dolar
Bu arada Denizbank'ın 2004 sonuçlarını da açıklayan Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, bankanın aktif büyüklüğünün yüzde 26 artışla 6 milyar dolara yükseldiğini net dönem kârının da yüzde 61 artışla 103 milyon dolara çıktığını söyledi.
Hakan Ateş, bankanın serbest sermayesinin 400 milyon doları aşarak toplam aktifin yüzde 7'si olduğunu, grup şirketlerine verilen kredilerin, toplam kredilerdeki payının ise yüzde 4.4'e gerilediğini belirterek "Bazı rasyolarda Türkiye'de birinciyiz" dedi. Bankanın 2004 yılında sermaye piyasası işlemlerinden elde ettiği kârın, 2003'e göre yüzde 85.5 azaldığına dikkat çeken Ateş, "Bu oranla övünüyoruz. Çünkü bu rakam, reel bankacılıkla para kazanma konusundaki çabamızın sonucu" dedi. Denizbank'ın 2004 yılında özel bankalar arasında 8. sırada yer aldığını belirten Hakan Ateş, "2005 yılında da 7. veya 8. olmamız muhtemel" dedi.