Ortadoğu'da Türk mermerine büyük ilgi

Ortadoğu'da Türk mermerine büyük ilgi
Ortadoğu'da Türk mermerine büyük ilgi
Dünyaca ünlü isimlerinin Türk mermerine ilgisi her geçen gün artıyor. Türk mermerini tercih eden ünlülerin arasına son olarak Ortadoğu'da Arapların Shakirası olarak gösterilen Lübnan asıllı popstar Myriam Fares girdi.

Ege Maden İhracatçıları Birliği’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Erdinç Dubai’ye yaptığı iş gezisi sırasında Myriam Fares’le bir akşam yemeğinde bir araya geldi. Türk mermerinin ününü bildiğini ve Beyrut’taki villasını Türk bej mermeri ile döşemek istediğini belirten Farres, Erdinç’ten yardım istedi. 

Türk mermerinin estetik ve sağlığa uygun olması nedeniyle birçok ünlü ismin evlerini ve işyerlerini süslediğini belirten Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Erdinç, “Türk mermerinin değerini tüm dünya starları biliyor. Michael Dell, Jean Claude Van Damme, Roberto Carlos, Cindy Crawford, Whitney Houtson, Jennifer Lopez, Roberto Carlos, Gloria Estefan’ın aralarında bulunduğu sanat, iş ve spor dünyasının starları evlerinde Türk mermerini tercih etmişti. Myriam Fares’in Türk mermerini tercih etmesi sonrasında Türk Doğaltaş Sektörü’nün Ortadoğu ’ya ihracatı ivme kazanacaktır. Türk mermerine gösterilen ilgiden çok memnun olduk” ifadelerini kullandı. 

Mermer çeşitliliği açısından yüzlerce çeşit ve renkle dünya sıralamasında ilk sırada yer alan Türkiye , yurt dışında büyük ilgi uyandırıyor. Türk mermerlerinin ünlü isimler tarafından tercih edilmesi Türk mermerine dünya genelinde ilgiyi arttırıyor. Petrol zengini Arap Dünyası’nda, kral ve emirlerin saraylarında, Arap devlet adamlarının, zenginlerin ve sanatçıların malikanelerinde, işmerkezlerinde, hastanelerde, alışveriş merkezlerinde ihtişamıyla göz kamaştıran mermer sütunlar ve Türk mermer kaplamalar yer alıyor. Myriam Fares’in tercihinin Ortadoğu’da Türk mermerine ilginin artarak devamını sağlayacağı belirtildi. Türk doğaltaş sektörünün 2011 yılında 1 milyar 675 milyon dolarlık ihracata imza attığını belirten Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Erdinç, 2023 yılında 7 milyar dolarlık doğaltaş ihracatı hedeflediklerini bu amaçla Çin, Ortadoğu ve Afrika ülkelerinde yeni pazarlar kazanmak için yoğun tanıtım çalışmaları gerçekleştirdiklerini kaydetti. (ANKA)

bigPara.com