Ortadoğu'nun en büyüğü

Geçen yıl Kahire Havalimanı ihalesini kazanan TAV, şimdi de Ortadoğu'nun en büyük havalimanını Japon ortağı TAİSEİ ile yapacak. Konsorsiyumun Doha Havalimanı için verdiği 805 milyon dolarlık teklif Katar makamlarından onay aldı.
Haber: NAZMİ BELGE / Arşivi

İSTANBUL - Katar'ın başkenti Doha'da yapılacak havalimanı için 809 milyon dolarla en düşük teklifi veren TAISEI-TAV konsorsiyumu Katar yönetiminden onay aldı. Şirket inşaata başlamak için kolları sıvadı. Geçen yıl 347 milyon dolarlık teklifle Kahire Uluslararası Havalimanı ihalesinde Suudi inşaat devi Bin Ladin'i geçen TAV, şimdi de Katar'ın Başkenti Doha Havalimanı ana terminalini yapacak. 22 Şubat'ta yapılan ihalede en düşük teklifi veren TAISEI-TAV konsorsiyumu, 20 günlük inceleme sonunda Katar makamlarından onay aldı. Ortadoğu'nun en büyük havalimanı inşaatının 26 ayda tamamlanması planlanıyor.
Yılda 12 milyon yolcu
Toplam 5 milyar dolar maliyetli proje, 34 adet ihale paketinden oluşuyor. 805 milyon dolarlık Doha Havalimanı ana terminal inşaatı projenin en büyük kısmını oluşturuyor. İnşaata bir ay içinde başlanması planlanıyor. Yıllık 12 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak terminal 220 bin metrekarelik alana yayılacak ve bunun için 28 bin ton çelik imalatı yapılacak. 43 köprü kurularak, 26 ayda Ortadoğu'nun en büyük havalimanı inşa edilecek. İşin proje kontrolörlüğünü ABD'li Bechtel firması yapıyor. Doha, TAV'ın yurtdışındaki 4. havalimanı projesi olma özelliğini taşıyor.
Terminal binasının mimari tasarımı Dubai Marina, Londra Heatrow Terminal 5 projeleri gibi birçok ünlü projeye imza atmış HOK Group tarafından yapıldı. Terminalin çatısı tasarlanırken Basra Körfezi'nin geniş dalgalarından esinlenildi. Proje tamamlandığında terminalin çatısında dalga izlenimi yaratılmış olacak. Ortadoğu'nun en büyük havalimanı inşaatı için 22 Şubat 2006'da ihale düzenlenmişti.
Kimlerle yarıştırlar?
İhaleye Türk-Japon konsorsiyumu TAISEI-TAV, Türk inşaat devi Enka, İngiliz Türk konsorsiyumu John Laing-Günal, Japon Takenake ve Güney Kıbrıslı J&P katılmıştı. En düşük teklif 805 milyon dolarla TAV ve İstanbul'da Marmaray projesi ihalesini kazanıp inşaata başlayan Japon ortağı TAISEI firmasından gelmişti. TAV'a en yakın teklif 866 milyon dolarla İngiliz John Laing tarafından verilmişti. Enka'nın teklifi 905 milyon dolar, Takenake'nin 1 milyar 33 milyon dolar olmuştu. Güney Kıbrıs'ı J&P şirketinin teklifi ise teknik yeterlilik alamadığı için elenmişti.
TAV, Türkiye'de Ankara, İstanbul ve İzmir illerinde, yurdışında ise Mısır'da Kahire, Gürcistan'da Tiflis ve Batum'da havalimanları yapıyor. Bombay, Sudan, Tunus havalimanı ihaleleriyle de ilgilenen TAV, Dubai'de Airbus 380 tipi uçaklar için hangarların inşaatını da yaptı. Ayrıca havalimanı inşaatı ve işletmeciliği alanında İstanbul, Ankara ve İzmir'de de faaliyet gösteriyor. Tiflis Havalimanı da TAV'ın işletmesini üstlendiği limanlar arasına girecek.
TAV'ın Doha Havalimanı ana terminal inşaatı için birlikte teklif verdiği Japon TAISEI, İstanbul'daki 1.1 milyar dolarlık Marmaray projesinin tüp geçiş bölümünün inşaatını da yapıyor.
TAISEI, Marmaray projesinde Kumagai Gumi-Gama-Nurol ile konsorsiyum oluşturmuştu.
Üretim ve işletme bir arada

  • 306 milyon dolara mal olan Atatürk Havalimanı 30 yerine 22 ayda tamamlandı. Havalimanının işletmeciliğini de yapan TAV, iç hatlar için de 70 milyon dolarlık yeni yatırım planladı. Böylece, iç hatların cephesi mevcut dış hatların modern cephesiyle uyumlu hale getirilirken, bagaj, check-in, uçuş bilgi sistemleri de modernize edilecek.
  • Ankara Esenboğa Uluslararası Havalimanı için 188 milyon avro yatırım gerçekleştirildi.
  • 125 milyon avro yatırım tutarlı İzmir Adnan Menderes Havalimanı kısa sürede tamamlandı. TAV 2013'e kadar işletmeci durumunda.
  • Havaş'ın yüzde 60 hissesini 2005'te alan TAV, İzmir Dış Hatlar'ı da bünyesine katmış oldu.
  • Kahire'de 347 milyon dolara mal olacak yeni terminal, A-380 uçaklarına hizmet verecek.
  • Tiflis Havalimanı için Gürcistan'da 62 milyon dolarlık yatırım yapacak olan TAV, işletmeyi de devraldı. Ayrıca, Batum'a 15 milyon dolarlık havalimanı yatırımı yapılacak.
  • 23 milyon dolara Emirates Airbus A-380 uçakları için yedi bakım hangarı yapıldı.