Ortadoğu'nun en büyük canlı hayvan borsasına 'Pink Floyd'lu açılış

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin 124 bin metrekare alan üzerine inşa ettiği Türkiye'nin ve Ortadoğu'nun en büyük canlı hayvan borsası açıldı. Açılış töreni boyunca Pink Floyd'un 'The Wall' şarkısıyla,
İranlı Kürt Senfonik Topluluğu Kamkars'ın müzikleri çalındı.
Haber: ERTUĞRUL MAVİOĞLU / Arşivi

DİYARBAKIR - Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin 124 bin metrekare alan üzerine inşa ettiği Türkiye'nin ve Ortadoğu'nun en büyük canlı hayvan borsası açıldı. Açılış töreni boyunca Pink Floyd'un 'The Wall' şarkısıyla,
İranlı Kürt Senfonik Topluluğu Kamkars'ın müzikleri çalındı.
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir törende yaptığı konuşmada, "İşsizlik, yoksulluk kentimizde insan onurunu zedeleyecek boyutta. Tesisi Diyarbakır'a kazandırarak sosyal adaleti geliştirmeyi hedefliyoruz." dedi. Demokratik Toplum Partisi (DTP) Genel Başkanı Ahmet Türk de, "20 milyon insanı yok sayarak AB'ye giremezsiniz" diye seslendi.
Törene Diyarbakır Valisi Efgan Ala ile gecikmeli katılan Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker ise, "Hayırlı olsun" demekle yetindi.
Kafeteryadan berbere, marketten celep lokaline, arıtma tesisinden hijyenik kesimhanelere kadar birçok sosyal tesisi bulunan ve 5 bin 256 adet küçük ve büyükbaş hayvanı aynı anda barındıracak 124 bin metrekare alan
üzerine kurulu Türkiye ve Ortadoğu'nun en büyük canlı hayvan borsası Diyarbakır'da açıldı.
10 milyon YTL'ye mal oldu
Proje ve finansmanı Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanan borsa toplam 10 milyon YTL'ye mal oldu. Diyarbakır Ticaret Borsası tarafından işletilecek olan tesislerde ilk etapta 100 kişiye iş imkânı sağlanmış olacak. Daha önce hayvan pazarında çalışan 24 esnaf da işsiz kalmayacak, tesisteki günlük hayvan otelleri ve sosyal tesisleri işletecek. Zira, borsanın en önemli özelliklerinden biri teşhir ve satış için getirilen hayvanların satılamadığı durumlarda dinlenip barındırılabileceği günlük hayvan otellerine sahip olması. Bu otellerde günlük 3 bin hayvan konaklayabilecek.
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Baydemir, "Diyarbakır'ın vizyonunu yükseltecek bir tesis açıyoruz. Diyarbakır nüfusunun yüzde 60'ı kır kökenli, işsizlik insan onuruna zarar verecek boyuttadır. Bu tesisi Diyarbakır'a kazandırarak sosyal adaletten zerre kadar sapmamayı hedefliyoruz. Esnafı mağdur etmemek benim, belediyenin ve ticaret borsasının birinci önceliği olacak" dedi.
Belediye halkın malı
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin şirketlerinde hiç 'Baydemir'in çalışmayacağı sözünü veren Baydemir, "Çünkü belediye halkın malıdır" diye konuştu. DTP Başkanı Ahmet Türk ise, Türkiye'de kırsal kesimi kalkındırmaya yönelik proje bulunmadığını savundu.
Türk'ten sert çıkış
Türk sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu ülkede demokrasi yoksa, barış yoksa, özgürlüklere saygı yoksa toplumsal kalkınmayı sağlamak mümkün olmayacak. Belediye Başkanı Osman Baydemir siyaset konuşmasın, işini yapsın diyorlar. Bu ülkedeki insanların özgürlüklere, barışa, demokrasiye ihtiyacı yok mu? Bunlara sahip çıkmazsa bu konuları kim Türkiye'nin ve dünyanın gündemine taşıyacak? Toplumsal uzlaşı ve demokrasi için hepimize görevler düşüyor. Ateşkes sağlandı. Bunun sürmesi konusunda çağrı yaptım. Devletin vatandaşını kucaklaması için bir fırsat yarattım. Ama birileri bir kişi kalmayıncaya kadar imha politikasını savunuyor. İmha etseniz de yurttaşınızı nasıl kazanacaksınız? Önemli olan bunu kazanmak için çaba göstermektir. Silahların ortadan kalkması konusunda sabırla çalışmaya devam edeceğiz."
Aydınlara çağrı
Türkiye'de Kürt meselesinin sadece Kürtlerin değil Türkiye'nin meselesi olduğuna dikkat çeken Türk, "Kültürel, örgütsel ve kimliksel taleplerimiz var. 20 milyon insanın kimliğini ne kadar yok sayarak AB'ye girebilirsiniz? Ekonomik kalkınmayı uzlaşma olmazsa nasıl becerebilirsiniz?" diye sordu. Türkiye'deki aydınlara da bir çağrı yapan Türk, "Türk aydınları 'eylemler durdu, artık cenazeler gelmiyor, provokasyonlar da durmalı' diyebilmeli. Tek taraflı çaba yetmiyor" dedi.
Üç dilde 'Hoş geldiniz'
Canlı hayvan borsasının açılışı boyunca İranlı Kürt Senfonik Topluluğu Kamkars'ın müzikleri ve Pink Floyd'un 'The Wall' şarkısı çalındı. Kürtçe, Türkçe ve İngilizce 'Hoşgeldiniz' pankartları asılıydı. Törende Avrupa Birliği'nin desteklediği proje çerçevesinde Kırkkoyun Köyü'nden 50 haneye verilen 1000 koyunun sertifikası teslim edildi. Tarım Bakanı Eker, Diyarbakır Valisi Efgan Ala, DTP Eşbaşkanı Türk ve Osman Baydemir açılış kurdelesini birlikte kesti.