Ortadoğu'ya Türk yönetici dopingi

Dünyanın en büyük çip üreticisi Intel'ın Afrika, Ortadoğu ve Türkiye bölgesinin başına getirilerek bir ilke imza atan Ayşegül İldeniz, 2.5 yılda şirketin bölgede çalışan sayısını dörte ofis sayısını üçe katlarken iş hacmini de aynı oranlarda artırdı.
Haber: HALE TÜZÜN / Arşivi

KAHİRE - Dünyanın en büyük çip üreticisi Intel'ın Afrika, Ortadoğu ve Türkiye bölgesinin başına getirilerek bir ilke imza atan Ayşegül İldeniz, 2.5 yılda şirketin bölgede çalışan sayısını dörte ofis sayısını üçe katlarken iş hacmini de aynı oranlarda artırdı. 67 ülkeyi kapsayan bölge İldeniz ve ekibinin başarısı sayesinde yıllık 25 milyon adetlik bilgisayar pazarına sahip Çin'le bile yarışır hale geldi. Birkaç yıl öncesine kadar Çin ve Asya Pasifik bölgesinin en hızlı büyüyen bölgeler olduğuna dikkat çeken Intel Ortadoğu, Türkiye, Afrika Bölgesi Direktörü Ayşegül İldeniz, "Intel için Çin ve Latin Amerika'nın ardından dünyanın en büyük üçüncü büyük bölgesi benim sorumluluğumdaki Ortadoğu, Türkiye ve Afrika haline geldi" dedi.
Türkiye'nin de birkaç yıldır dünyanın en hızlı büyüyen ülkesi konumunda olduğunu vurgulayan İldeniz, "bölge için sunduğumuz vizyon hedeflerine beklenenden daha kısa sürede ulaşacağız" diye konuştu.
e-dönüşüm dünyaya örnek
Intel'in Mısır'ın başkenti Kahire'de düzenlenen Intel Geliştiriciler Forumu (IDF) organizasyonunda konuştuğumuz Ayşegül İldeniz, 2.5 yıl önce bölge direktörlüğü görevine getirildiğinde uzun vadeli bir vizyon planı sunduğunu açıkladı. Dört yılı kapsayan bu plan çerçevesinde hareket ettiklerini ve hedeflere şimdiden yaklaştıklarını anlatan İldeniz şunları söyledi: "2.5 yıl önce Intel bölgede bir avuç ülkede faaliyet gösterirken bu rakam 35'e çıktı. Çalışan adedimiz dört katına, ofis sayımız ise üçten dokuza çıktı. İki bin iş ortağımız varken bu sayı 10 bini buldu. Ciromuz da katlandı. Özellikle Körfez ülkelerinde sıfırdan başladık ve büyüdük. Afrika'da sadece Güney Afrika bölgesinde faaliyet gösterirken şu anda takımı ve hedeflerimizi de büyüttük."
10 milyon adetlik bilgisayar pazarına sahip bölgesinin Çin ve Latin Amerika'yla yarışacak hale geldiğini anlatan İldeniz şöyle devam etti:
"Ciro hedeflerimiz çok agresif. Pazarın üzerinde büyüyoruz. Özellikle Türkiye için açıkladığımız e-dönüşüm projesi bize büyük ivme kazandırdı.
E-dönüşüm projemizi Intel o kadar beğendi ki gelişmekte olan ülkelerin bilgisayarlaşma ve internet kullanımının artırılması için 'world ahead' adı verilen programa alındı. Yani projenin global versiyonunun fikir annesi de biz olduk." İldeniz, yönettiği bölgede zamanında yatırım yapılmazsa 'dijital uçurum'un açılacağını da aktardı.
Daha az enerji daha fazla güç
Intel, bu yıl Mısır'da ikincisini düzenlediği Intel Geliştiriciler Forum 2006'da, daha az enerji harcayan ama daha güçlü yeni işlemci seçeneklerini tanıttı. Intel Başkan Yardımcısı ve Avrupa, Ortadoğu, Afrika Genel Müdürü Gordon Graylish, yeni çip teknolojisi ile bilgisayarın daha sessiz ve hızlı olacağını, ayrıca çok az enerji tüketerek mobil cihazlara önemli avantaj sağlayacağını söyledi.
Çoklu çekirdek ve yeni işlemci tasarımı masaüstü PC'lerin küçülmesini de sağlayacak.