Ortağını Asya'da buldu

İstanbul Yaklaşımı'na ilk giren şirket olan Işıklar Holding, yaklaşımdan ilk çıkan şirket olmak için de kolları sıvadı.
Haber: YASEMİN KAPIYOLDAŞ / Arşivi

İSTANBUL - İstanbul Yaklaşımı'na ilk giren şirket olan Işıklar Holding, yaklaşımdan ilk çıkan şirket olmak için de kolları sıvadı. Hong Kong'da yerleşik, problemli krediler konusunda uzmanlaşmış Asia Debt Management (ADM) ile anlaşan Işıklar Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Kutlu Işık, "ADM alacaklılarımızla anlaşırsa Türk bankalarına borcumuz kalmayacak. Bu çalışmada muvaffak olursak, İstanbul Yaklaşımı'na ilk giren ve ilk çıkan firma olma özelliğine kavuşacağız" dedi.
Işıklar Holding ile ADM arasında borçların yeniden yapılandırılması için geçtiğimiz mayıs ayında imzalanan prensip anlaşması, İMKB'ye yapılan açıklamayla kamuoyuna da duyuruldu. Grubun 23 milyon doları TMSF'ye olmak üzere toplam 81 milyon dolar civarındaki borcu İstanbul Yaklaşımı kapsamında.
ADM, Işıklar Grubu'nun TMSF'ye olan 23.3 milyon dolar borcunu yüzde 50 iskontoyla 11.6 milyon dolar olarak bir defada ödeme teklifini TMSF'ye iletti.
TMSF borcu satıyor
Geçen yıl 220 milyon dolarlık alacak paketini 22 milyon dolara Bebek Varlık şirketine satan TMSF, bu kez 1 milyar dolar düzeyinde oldukça yüklü bir alacak ihalesi daha açtı. Daha önce açıklanan takvime göre ekim ayında sonuçlanacak ihale paketinde Işıklar Holding'in 23 milyon dolarlık borcu da bulunuyor. Rıza Kutlu Işık, ADM'nin TMSF ile yürüttüğü görüşmelerin anlaşmayla sonuçlanması konusunda hayli ümitli görünüyor. Işık'a göre geçen yılki alacak ihalesinde verilen iskonto oranı dikkate alındığında yüzde 50 indirim, TMSF açısından da cazip.
Öte yandan ADM'nin anlaşacağı tek mercii TMSF değil. ADM, grubun borçlu olduğu altı bankayla da anlaşmak zorunda. Işıklar Holding'in borçlu olduğu bankalar arasında İş Bankası, Yapı Kredi Bankası, Halk Bankası (Pamukbank birleşmesi nedeniyle), Emlak Bankası, Vakıflar Bankası ve Albaraka Türk bulunuyor.
'Ağustosta tamamlanır'
ADM ve alacaklılar arasındaki görüşmelerin tamamlanmasının ve bankaların karar süreçlerinin zaman alacağına işaret eden Rıza Kutlu Işık, ağustos ayı sonuna kadar sonuç almayı hedeflediklerini söyledi. Işık, 'her iki tarafın da kazandığı' bir anlaşmayla 'birkaç sene içinde borcu harcı kalmayan' bir gruba dönüşeceklerini ifade etti. Bu arada İstanbul Yaklaşımı'nda bulunan diğer şirketlerin de söz konusu 'çözüm'le ilgilendiklerini belirten Rıza Kutlu Işık, kendisini arayıp bilgi istediklerini sözlerine ekledi.
ADM borç satın alıyor
Işıklar'a 'stratejik finansal yatırımcı' olarak ortak gelecek ADM, problemli kredilerde uzmanlaşmış bir yatırım kuruluşu. Kurucuları İngiliz olan Hong Kong merkezli şirket, Asya krizi sonrasında oluşan problemli kredilerin çözümüyle alakalı fonlara sahip. Doğu Asya ülkeleri, Endonezya, Tayland, Çin, Filipinler gibi bölgelerde milyar doları aşan yatırım yaptı. TMSF'nin açtığı türden alacak ihalelerine girip borç portföyleri aldığı gibi Işıklar Holding'de olduğu gibi borç yapılandırması işlemleri de yapıyor. Şirket ilk kez Türkiye pazarına giriyor.
Kreditör ve ortak olacak
Rıza Kutlu Işık, grubun vergi ve sigorta borçları da dahil edildiğinde ortaya çıkan borç yükü konusunda rakam vermekten kaçınsa da ADM'nin karşılığında ne alacağı konusunda açık sözlü. Anlattığına göre anlaşmanın iki boyutu bulunuyor; biri kredi ayağı ki ADM, Işıklar Holding'e 5 yıl vadeli, şu anda ödedikleri faizin altında bir fiyatla kredi verecek. Karşılığında bankalara verilen teminatlar (mal varlığı üzerindeki ipotekler) ADM'ye devredilecek. Bunun dışında ADM'ye yüzde 10'nun üzerinde hisse verilmesi ve Işıklar Holding'e ortaklık söz konusu. Rıza Kutlu Işık'ın ifadesiyle üç kardeşe dördüncü bir ortak geliyor. Ancak, ADM, alacağı hisseyi, holdingi birkaç yıl içinde halka açarak nakte çevirecek. Dolayısıyla geri satış söz konusu değil. Hisse devri sonucu ADM'nin holding yönetiminde kurulu üyeliği, ana kararlarda veto hakkı gibi ortaklık hakları olacak.