'Ortanın üzerindeyiz'

Devlet Bakanı Ali Babacan, detaylı ve gerçekçi yaklaşıldığında cari açığın, Türkiye açısından ciddi risk unsuru taşımadığını ifade ederken, "Ancak takip edilmesi gereken bir konu. Gerektiğinde tedbir almaktan çekinmeyiz" dedi.

ANKARA - Devlet Bakanı Ali Babacan, detaylı ve gerçekçi yaklaşıldığında cari açığın, Türkiye açısından ciddi risk unsuru taşımadığını ifade ederken, "Ancak takip edilmesi gereken bir konu. Gerektiğinde tedbir almaktan çekinmeyiz" dedi.
Babacan, CNN Türk'e yaptığı açıklamada, geçen yıl ilki yapılan Yatırım Danışma Konseyi'nden bu yana geçen süreci değerlendirdi. Mikro düzeyde ortanın üzerinde gelişme sağlandığını, makro açıdan ortamın çok farklı olduğunu söyleyen Babacan, "Makro ekonomik ortam, enflasyon ve faizler açısından geçen seneye oranla çok farklı. Ama mikroya indiğimizde bürokratik sorunlar olsun, süreçler, izinler olsun ortanın üzerinde diyebiliriz. Açıkçası iyi bir noktadayız. Çok iyi bir noktadayız diyemiyorum" dedi.
'Türk insanında çok para var'
Ekonomik büyümenin özel sektörden geldiğini ifade eden Babacan, geçen sene yatırım seferberliği başlatıldığını, bu seneye ilişkin ilk sinyallerin de olumlu olduğunu söyledi. Yatırımlarda düşüşü şu an itibarıyla görmediklerini belirten Babacan yılın çok başında olduklarını, büyümenin bu yatırımların sonucunda geldiğini açıkladı. "Özel sektöre dayalı büyümeden hiç korkmamak lazım" diyen Babacan, şöyle devam etti: "Bugün Türk insanında çok para ve sermaye birikimi var. Fakat yıllar boyu ekonomimize dönmemiş. Şimdi bunlar yavaş yavaş sisteme giriyor. Parası olan, faiz geliri yerine yatırımı tercih etmeyle başlıyor. Parası olmayan banka kredisi kullanıyor."
Babacan, KDV indirimi talepleriyle ilgili olarak da "Atacağımız hiçbir adımda, asla ve asla bütçe dengelerini bozmamamız gerekiyor" diye konuştu. Babacan, gelecek 3 yılda, yıllık ortalama yüzde 5 büyüme öngördüklerini belirtirken de, "Bu hedefi açıkladıktan sonra, herkes teyit etti. (Bu yüzde 5, olsa olsa büyümenin tabanıdır. Daha yüksek bir büyüme de gelebilir). Herkes aşağı yukarı daha yüksek büyüme bekliyor" şeklinde konuştu.
Tedbir işe yaradı
Babacan, tedbirler sonucu, tüketim malı ithalatında ilk üç ayda artışın ortalamanın altında kaldığın,ı yatırım ürünlerindeki artışın devam ederek yüzde 17'ye ulaştığını anlatan Babacan, şöyle devam etti: "Böyle giderse bu sene yatırım ürünleri ithalatı, 2003'teki 17 milyar doları geçebilir. Yatırım ürünleri ithalatı Türkiye'de çoksa, bu da cari açığa sebep oluyorsa, bundan korkmamak lazım. Bugünün makine ithalatı, yarının ürün ihracatıdır."
Teşvikler konusunda ise Babacan, bölgeler arasında gelişmişlik farklılığını gidermenin önemli olduğunu, sektörel anlamda fazla bir şey yapmadıklarını söylerek şöyle devam etti; "36 ilde aldığımız sonuçtan şikâyetçi değiliz. 36 ilin en az 20'sinde, yatırım açısından çok ciddi aktivite olur. Gerçekten bazı illerde çok önemli hareketlenme oldu. 36 ilin 36'sında da aynı aktivite beklenmiyor. Bunu zamana bırakmakta fayda görüyorum."