OSB'ler kendi 'Botaş'ını kuruyor

BURSA - Türkiye’de yılda 4.5 milyar metre küp gaz tüketen Organize Sanayi Bölgeleri’nin (OSB), 10 gün içinde ‘OSB Gaz A.Ş’ adıyla dağıtım şirketi kuracağı belirtildi. Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Enerji Meclisi Başkanı Mahmut Yılmaz, yaptığı açıklamada, OSB’lerin Nisan 2008’e kadar Botaş’tan yüzde 3 iskontoyla gaz aldıklarını ancak kurumun ani bir kararla iskonto oranını yüzde 1’e indirdiğini hatırlattı. Yılmaz, 1 Ocak 2009 itibarıyla ise, iskonto oranını sıfırlayan Botaş’ın, aynı tarihten itibaren ayrıca OSB’lerden tükettikleri gazın iki aylık tutarı kadar dolar bazında teminat mektubu istediğini belirterek, şunları kaydetti:
“Görüşmeler sonucunda teminat mektubu dört ay ertelendi, süre bu ay sonunda bitiyor. Botaş yetkililerine dedik ki; ‘Sizin en iyi müşteriniziz. Birçok OSB’nin teminat verecek gayrimenkulü yok. Bu uygulanabilir bir şey değil.’ Botaş’ın sayın genel müdürü ‘Sizden yüzde 99 oranında tahsilatımız var’ diyor” Bu noktada çıkış yolu aradıklarını anlatan Yılmaz, yıl başından bu yana BOTAŞ’ın kontrat devri yaptığı Shell, Bosphorus ve Enerko gibi dağıtım şirketlerinden gaz tedarik etmeye başladıklarını belirtti.

‘Hedef Botaş’tan daha ucuz gaz’

Yılmaz, bu süreçte dağıtım şirketlerinden, Botaş’ın fiyatından daha ucuza gaz aldıklarını fark ettiklerine dikkat çekerek, şöyle konuştu: “Dağıtım şirketi bize Botaş’tan daha ucuza gaz satıyor. Bunun mantığını anlayamadık, biz de kendi dağıtım şirketimizi kurmaya karar verdik. Sonuçta OSB’lerin 4.5 milyar metre küp yıllık gaz tüketimi var. Dolayısıyla OSB’lerin kendisi kendi içinde bir pazar. Bizim hedefimiz Botaş ile rekabet değil, daha uygun fiyata gaz tedarik etmek.” OSB Gaz A.Ş’nin, 10 gün içinde kurulacağını belirten Yılmaz, şu bilgileri verdi:
“Şirketin merkezi Ankara’da OSBÜK’te olacak. Temel hedefimiz, OSB’lerin tüketim miktarları kadar şirkete ortak olmaları, şirketten de o oranda pay almaları. Hiçbir zaman Botaş’ın bizi sübvanse etmesini istemiyoruz. Ama yaptığımız altyapının karşılığını istiyoruz. Bir anlamda kendi Botaş’ımızı kuruyoruz.” (aa)