Oslo dünyanın en pahalı şehri oldu

Dünyanın en pahalı şehirleri sıralamasında Oslo, Tokyo'yu tahtından indirdi. İstanbul, ise listede 48. sırada yer aldı.

LONDRA - Dünyanın en pahalı şehirleri sıralamasında Oslo, Tokyo'yu tahtından indirdi. İstanbul, ise listede 48. sırada yer aldı. "The Economist Intelligence Unit" (EIU) tarafından, dolar bazında mal ve hizmet fiyatları üzerinden hesaplanan araştırmada, Japonya'nın başkenti Tokyo 14 yıldır dünyanın en pahalı şehri olarak zirvede bulunuyordu.
İlk beşte iki Japon şehri
EIU, 130 şehir arasında yaptığı araştırmada, 2005'te dünyanın en pahalı kentinin Avrupa çapında hayat pahalılığının en yaygın şekilde görüldüğü Norveç'in başkenti Oslo olduğunu bildirdi. Araştırmada Oslo'yu Tokyo takip ederken, ilk 5'e giren diğer pahalı kentlerin İzlanda'nın başkenti Reykjavik, Japonya'nın Osaka kenti ile Fransa'nın başkenti Paris olduğu açıklandı.
Bu kentleri ise Danimarka'nın başkenti Kopenhag, İngiltere'nin başkenti Londra, İsviçre'nin Zürih ve Cenevre kentleri ile Finlandiya'nın başkenti Helsinki izledi. Güney Kore'nin başkenti Seul'ün 13. ve Çin'e bağlı Hong Kong'un 14. sırada bulunduğu EIU araştırmasında İstanbul, dünyanın en pahalı kentleri arasında 48. sırada yer aldı.
Amerika Birleşik Devletleri'nden 17 kentin bulunduğu listede New York 27., Chicago ve Los Angeles 35., San Francisco 40. olurken, Kanada'dan Montreal ve Vancouver kentleri 43. sırayı paylaştı. Economist Intelligence Unit'in araştırmasında, listenin en altında yer alan ucuz 5 kentin de İran'ın başkenti Tahran, Filipinler'in başkenti Manila, Pakistan'dan Karaçi kenti, Hindistan'ın Mumbai kenti ile Paraguay'ın Asuncion kenti olduğu kaydedildi.