Osmanlı mutfağı, zengin ABD'li turistlerin gözdesi

TURİNG'in Başkanı rahmetli Çelik Gülersoy'un gözbebeklerinden Kariye Oteli, yeni sahibi GEO Turizm sayesinde ABD'li ve Japon zengin turistlerin gözde mekânı haline geldi.
Haber: HALE TÜZÜN / Arşivi

İSTANBUL - TURİNG'in Başkanı rahmetli Çelik Gülersoy'un gözbebeklerinden Kariye Oteli, yeni sahibi GEO Turizm sayesinde ABD'li ve Japon zengin turistlerin gözde mekânı haline geldi.
1989 yılında GEO Turizm tarafından satın alınan Kariye Oteli ve otel içinde, bugüne kadar unutulan Osmanlı yemeklerini sunan Asitane Restaurant da hayata geçirilince, bu mutfağı merak eden ABD'li, Japon, İspanyol ve İtalyan turistlerin 'gastronomi turları'nın ilk duraklarından biri oldu.
İsveç, Kanada, ABD ve Almanya'daki mutfak kataloglarına da giren Kariye Oteli ve Asitane Restaurant, özellikle gemi turlarıyla gelen turist kafilelerini ağırlıyor. Asitane Restaurant'da şu anda 400 çeşit Osmanlı Mutfağı'ndan örnek yemek sunuluyor.
Türkiye'de gastronomi (mutfak) turizmi konusunda önemli adımlar atılmaya başlandı. Özellikle İstanbul'da Osmanlı yemeklerinin örneklerini sergileyen restoranlar birbiri ardına açılırken, seyahat acenteleri de turistlerin tur programları içerisine bu restoranları koymaya başladı. Turistlerin İstanbul'a geldiklerinde sık sık uğradıkları yerlerin başında ise Kariye Oteli ve bu otel içinde bulunan Asitane Restaurant geliyor.
Asitane adı verilen bu restoranı hayata geçirenlerin başında da Engin Türker geliyor. Asitane restoranı kurarken İstanbul'un tüm kütüphanelerini ve saray arşivlerini dolaşarak Osmanlı mutfağı hakkında ciddi araştırmalar yaptıklarını belirten Türker, İstanbul'da yeni yeni başlayan gastronomi turizminin de öncüsü olduklarını söylüyor.
'Sarma'yı seviyorlar
İstanbul'da Osmanlı yemeklerini sunan yaklaşık 15 tane restoran olduğunu kaydeden Türker, "Asitane'de 19. yy Osmanlı yemeklerinden örnekler sunuyoruz. Bunun için çok ciddi çalışmalar yaptık. Fatih Sultan Mehmet'in has mutfağıyla ilgili yazıları araştırdık. Has mutfakta bulunan yaklaşık 80 yemek denedik" diye konuştu. Turistlerin yurtdışındaki rehberlerden Asitane'nin ismini bulup restorana geldiklerine dikkat çeken Türker, "Özellikle İspanyollar kataloglarla restoranımıza geliyor" dedi.
Türker, "Japonya'dan gelenler arttı. Çünkü Osmanlı mutfağında tatlı ve tuzlu bir aradadır. Japon mutfağı ile de benzerlikler gösteriyor. Ayrıca hepsinin ortak beğendiği yemekler sarma ve fava'lar" açıklamasını yaptı.