Otellere 'bayram' geldi

Yeni turizm sezonuna moralsiz başlayan turizmcilere Güneş tutulmasının ardından paskalya ilaç gibi gelecek. İstanbul'da mart sonu itibarıyla otellerdeki doluluk oranları yükselirken güneyde ve Ege'deki tesislerde de hareketlilik yaşanıyor.
Haber: HALE TÜZÜN / Arşivi


Büyütmek için tıklayınız
İSTANBUL - Yeni turizm sezonuna moralsiz başlayan turizmcilere Güneş tutulmasının ardından paskalya ilaç gibi gelecek. İstanbul'da mart sonu itibarıyla otellerdeki doluluk oranları yükselirken güneyde ve Ege'deki tesislerde de hareketlilik yaşanıyor. İstanbul'da bazı otellerde doluluk oranları yüzde 100'e çıkarken bu canlılığın Paskalya'nın yanı sıra Nevruz Bayramı, Moto GP yarışları, F1 ve büyük kongrelerle yaz aylarında da sürmesi bekleniyor. Paskalya nedeniyle İstanbul'da özellikle eski şehir denilen Taksim, Sultanahmet ve Beyazıt bölgesinde yoğunluk yaşanırken Ege Bölgesi'nde ise ağırlıklı olarak kültür turizmine hizmet veren tesisler doldu. Güney bölgesinde Güneş tutulmasıyla gelen hareketlilik Paskalya sayesinde de sürüyor. Sadece İstanbul'a Paskalya nedeniyle gelen turist sayısının 40 bin olması bekleniyor.
Moto GP de etkiliyor
Paskalya'nın özellikle İstanbul için önemi büyük. BW The President Hotel Genel Müdür Yardımcısı Erhan Çakay, Paskalya tatili için alınan rezervasyonların bir şehrin sezonunun nasıl geçeceğini yansıtan en önemli göstergelerden biri olduğunu vurgularken, "Paskalya bir şehir için ışıktır" dedi. İki yıldır İstanbul'un bir destinasyon (turizm alanı) olarak tanınması için sistemli bir çalışma yürüttüklerini, bu sayede de turist açısından sorunlar yaşayan güney bölgelerinin aksine olumlu bir yıl geçireceklerini anlatan Çakay, "Şehirde oteller dolu. Paskalya'nın yanı sıra Moto GP de pozitif etki yapıyor. Bizim otelimizde İspanyol ve İskandinav turistler ağırlıkta" diye konuştu.
Four Season Hotel'de ise hareketlilik mart ayı sonunda başladı. Güneş tutulması, ABD'deki okul tatili gibi faktörler sayesinde rezervasyonların mart ayında arttığını anlatan Four Season Hotel Satış ve Pazarlama Direktörü Levent Gürçay, nisan ayı için şu anda yerlerinin kalmadığını aktardı. ABD'li turistlerin yanı sıra Paskalya için Almanya, Fransa, Britanya ve İtalya'dan rezervasyonları olduğunu vurgulayan Gürçay, "Paskalya rezervasyonları bu yıl 2005'e göre daha ağır başladı ama hızlı toplandı. Geçen yıl İstanbul rekor kırdı. Hatta yer kalmadığı için Kumburgaz'a kadar turist gönderilmişti. Bu yıl kuş gribinin etkisiyle sorunlu bir dönem yaşadık ama işler düzeliyor. Paskalya'nın yanı sıra Moto GP, F1, kongreler İstanbul'daki otellerin doluluk oranlarını artırıyor" açıklamasını yaptı.
Turizmciler umutlu
Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (TUROB) Başkanı Timur Bayındır da Paskalya'nın gelişiyle İstanbul'da hareketin başladığına dikkat çekerek, şehir genelindeki otellerde doluluk oranlarının ortalama yüzde 80 düzeyinde olduğunu ifade etti.
Başkan Timur Bayındır, nisan-mayıs aylarının şimdiden iyi olduğunu, gelecek aylardan da çok umutlu olduklarını sözlerine ekledi.
Kuşadası da doldu
Şu anda otellerinde yüzde 70 doluluk oranının yakalandığını söyleyen Eresin Hotelcilik Satış-Pazarlama Direktörü Müberra Eresin, Nevruz Bayramı'nı kutlayan İranlı turistlerin de İstanbul'da bulunduğunu hatırlatarak Alman ve İspanyolların Paskalya için rezervasyonlarda ağırlığı olduğunu ifade etti. Yunanistan pazarında ise yüzde 50 düşüş olduğuna dikkat çeken Eresin, şunları söyledi:
"Kuş gribi ve Danimarka'daki karikatür krizi, İtalya ve Yunanistan pazarını çok etkiledi. Ancak İstanbul'daki asıl hareket easyjet'in İstanbul'a uçmasıyla başlayacak. Bugüne kadar İstanbul'a gelmek isteyenler sadece uçak biletine 300-350 avro ödüyordu. Easyjet'le bu fiyat 37.99 avro'ya düşecek. Bu sayede yaz döneminden itibaren perşembe-pazar günlerini kapsayan hafta sonu turlarının da İstanbul'da artacağını bekliyoruz."
Paskalya, İstanbullu otelcileri memnun ederken Ege Bölgesi'nde de hareketlilik yaşanıyor. Kültür turları Anadolu'yu gezen turistlerin duraklarından biri haline gelen Kuşadası'nda oteller doldu. Kuşadası Otelciler Birliği (KUŞDER) Başkanı Şinasi Hurda, "Benim otelim 1200 yataklı ve nisan ayında tüm odalarımız dolu. Kültür turlarını ağırlayan tüm otellerimiz de bu ay dolu. Ayrıca İran'dan Nevruz için gelen turistler de çok fazla. Avrupa'dan ise Alman ve İsviçreli turistleri ağırlıyoruz" dedi.