Otobüs firmaları 'Rekabet' yolunda

Özel havayolu şirketlerinin iç hatlarda uçak biletlerini 9-19 YTL'ye kadar indirmesi otobüs işletmelerini harekete geçirdi.
Haber: HALE TÜZÜN / Arşivi

İSTANBUL - Özel havayolu şirketlerinin iç hatlarda uçak biletlerini 9-19 YTL'ye kadar indirmesi otobüs işletmelerini harekete geçirdi. En yakın mesafeye 6-9 YTL'ye yolcu taşıyan otobüs firmaları, özel havayolu şirketlerinin indirimli fiyatının haksız rekabete yol açtığını, kullanılan reklamlarla tüketicinin yanıltıldığını öne sürdü. Uygulanan ücret politikasının karayolu taşımacılığına darbe vurduğunu savunan otobüsçüler, gelecek hafta havayolu şirketlerini Rekabet Kurumu'na şikâyet edecek.
Şikâyet dilekçesiyle ilgili tüm işlemleri tamamlayan Tüm Otobüsçüler ve İşletmeciler Federasyonu (TOFED) salı günü Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'la da görüşerek, bakandan sektörün sorunlarına çare bulmasını isteyecek. Özellikle Diyarbakır, Van ve Trabzon gibi hatlarda pazarlarını havayolu şirketlerine kaptıran otobüs işletmeleri bu şehirlere yönelik seferlerini yüzde 75'e varan oranda azaltırken İzmir, Ankara, Edirne, Çorlu gibi yakın mesafe şehirlere ağırlık vermeye başladı. Bir dönem otobüsçülerin 2 YTL'ye yolcu taşıyarak agresif bir indirim yarışına girdiğini ama bunun faydasının görülmediğini hatırlatan TOFED Başkanı Ahmet Yalamanoğlu, "Özel havayolları da aynı duruma düşüp, mali sıkıntı çekebilir. Türkiye'de yılda 80 milyon kişi otobüsle taşınıyor. Bunların yüzde 10'u uzak mesafe gidiyor. 620 işletme, 11 bin otobüs var. Sektördeki 350 bin çalışan 2 milyon kişinin geçimini sağlıyor" dedi.
Özel havayolu şirketlerinden Onur Air 9 YTL, Atlas Jet 19 YTL'ye yolcu taşırken Fly Air tek yönde 44 YTL'ye ve Pegasus Havayolları da en düşük 69 YTL'lik fiyatlarıyla uçuşlarını sürdürüyor. Onur'un 9 YTL'lik biletleri ilk gün gece yarısı itibarıyla tükendi.