Otobüs şoförleri tepki için Sarp Sınır Kapısı'nı ulaşıma kapattı

Otobüs şoförleri tepki için Sarp Sınır Kapısı'nı ulaşıma kapattı
Otobüs şoförleri tepki için Sarp Sınır Kapısı'nı ulaşıma kapattı
Uluslararası yolcu taşımacılığı yapan otobüs şoförleri, Artvin'in Hopa ilçesi Sarp Sınır Kapısı'nda eylem yaptı.

ARTVİN – Türkiye ve Gürcistan gümrük sahalarında uzun süre beklemek zorunda bırakıldıklarını öne süren araç sürücüleri, Sarp Sınır Kapısı'nı çift yönlü araç giriş çıkışına kapattı. Eylem nedeniyle kapıdan 3 saat boyunca araç giriş çıkışı yapılamadı.

KAPIYI GİRİŞ ÇIKIŞA KAPATTILAR

Sarp Sınır Kapısı önünde toplanan, ardından da otobüsleri gümrük sahası araç giriş ve çıkışı alanlarını park eden sürücüler, Jandarma görevlilerinin uyarılarına rağmen otobüsleri kaldırmadı. Türk ve Gürcistan gümrük sahalarında yaşadıkları sorunlara çözüm bulunmasını isteyen otobüs şoförleri, her iki ülkenin gümrük sahalarında ve Gürcistan'da sınıra yakın bölgede oluşturulan park alanında otobüslerin uzun süreler bekletildiğini belirterek, kapıların yavaş çalıştırıldığını ileri sürdüler. Yaklaşık 3 saat boyunca araç giriş çıkışı yapılamayan sınır kapısının Türkiye ve Gürcistan tarafından uzun araç kuyrukları oluştu.

OTOBÜS GEÇİŞLERİ 2 YILDA YÜZDE 140 ARTTI

Edinilen bilgilere göre, Türkiye'den Gürcistan'a geçiş yapan otobüs seferleri sayısında son 2 yılda yüzde 140'ı aşan artış oldu. Bir otobüsün günde birkaç kez karşılıklı geçiş yaptığı kapıdan günlük geçiş rakamı 700'ü aştı. Otobüs geçişlerinin yıllık 300 bine ulaştığı Sarp Sınır Kapısı'nın mevcut fiziki kapasitesi geçişleri sağlamakta yetersiz kalıyor. Türkiye'ye göre akaryakıt fiyatlarının yarı yarıya olduğu Gürcistan'a geçen otobüslerin, ucuz yakıt için bu ülkeyi tercih ettikleri iddia ediliyor.

(Muhammet KAÇAR / DHA)

 

bigPara.com