Otobüsçü de indirim bekliyor

Havayolu şirketlerinin sürekli fiyatlarını indirmesi yolcuları sevindirirken şehirlerarası karayolu taşımacılığı yapan otobüs firmaları tepkili.
Haber: GÖKSEL ALTUNSU / Arşivi


Büyütmek için tıklayınız
İSTANBUL/ADANA - Havayolu şirketlerinin sürekli fiyatlarını indirmesi yolcuları sevindirirken şehirlerarası karayolu taşımacılığı yapan otobüs firmaları tepkili. Yapılan son ramazan ayı indirimleriyle iç hatlarda uçuş ücreti İstanbul-İzmir arasında 44 YTL'ye kadar inerken aynı mesafe otobüsle 37-59 milyon arasında değişiyor. İstanbul-Diyarbakır arası uçuş ücreti 55 YTL'ye kadar gerilerken otobüsle yolculuk ise 50 milyon seviyesinde. Bu tablo karşısında havayolu şirketleriyle rekabet edememekten yakınan otobüs firmaları Ulaştırma Bakanlığı'na dört ayda bir tarife vermek zorunluluğu nedeniyle indirim imkânlarının kısıtlı olduğundan yakınıyor. Firmaların diğer bir tepkisi ise havayolu şirketlerine yakıtta tanınan ÖTV indirimi.
Tüm Otobüsçüler ve İşletmecileri Federasyonu (TOFED) Genel Sekreteri Mevlüt İlgin, otobüs firmalarına herhangi bir akaryakıt indirimi uygulanmadığı gibi 'keskin fiyat tarifesi' şartı konulduğunu da vurgulayarak, "Üyelerimiz, Ulaştırma Bakanlığı'na 4 ayda bir uygulayacağı fiyat tarifesini sunuyor. Bakanlığa sunulan bu tarifenin dışında herhangi bir indirime gitmemiz söz konusu değil. Aynı düzenleme havayolu taşımacılığı yapan firmalar için de geçerli olmalı. O zaman kendileriyle rahatlıkla rekabet ederiz" diye konuştu.
"Havayolu şirketleri devletin kesesinden indirim yapıyor" diyen İlgin, uçak tarifelerindeki indirimin özellikle havayolu şirketlerinin sefer yaptığı hatlardaki üyelerini olumsuz yönde etkilediğini ifade etti.