Otobüslere yangın alarmı zorunluluğu

Haber: NEŞE KARANFİL / Arşivi

ANKARA - Otobüslerde yaşanan yangın olaylarından sonra otobüslerde yangınlara karşı alarm sistemi zorunlu hale geliyor. Bilim , Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, sürücü hariç 8 ve üzeri yolcu taşıyan otobüslerde bir yangın ihtimaline karşı aşırı sıcaklık oluşması durumunda sürücünün sesli ve görsel olarak ikaz edilmesini sağlayan bir sistemin bulundurulmasının zorunlu hale geleceğini söyledi. Mevcut trafikte dolaşan araçlarda ise bu sistemin araca monte edilmesinin zorunlu olacağını kaydeden Ergün, bunun için bir geçiş süresi verileceğini bildirdi. Ergün, “Hem yeni hem de mevcut araçlar açısından bu sistemler artık araç muayene istasyonlarında da kontrol listesine eklenecek ve yangın ikaz sistemi olmayan araçlar muayeneden geçemeyecek ve böylece bu araçlar trafiğe çıkamayacak” dedi.
Ergün, trafikteki can ve mal güvenliği açısından bu konunun önemli olduğunu belirterek, “Çünkü son zamanlarda otobüs yangınlarının hem dikkat çekici boyutlara, hem de yolculuk yapan halkımızı tedirgin edici bir duruma geldiğini görüyoruz” dedi. Buradan hareketle, bakanlık olarak gerekli çalışmalara başlandığını anlatan Ergün, şöyle devam etti:
“Bakanlığımız sorumluluğunda olan ‘Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmelik’te (AİTM) değişiklik yapan taslak bir çalışmayı oluşturduk. Kamu kurum ve kuruluşlarıyla yaptığımız değerlendirmeler sonucu, konu ile ilgili bir düzenleme yapma ihtiyacı ortaya çıktı. Bu çerçevede, yangın söndürme cihazlarının Karayolu Trafik Yönetmeliği’nde yer alması ile ilgili çalışmalar Emniyet Genel Müdürlüğü’nce ve AİTM’de yapılacak değişikliklerle ilgili çalışmalar Bakanlığımızca yürütülmektedir.”

bigPara.com