Otobüste, trende bankaların ödeme kartı geçecek

Otobüste, trende bankaların ödeme kartı geçecek
Otobüste, trende bankaların ödeme kartı geçecek

Toplutaşıma araçlarında ağırlıklı olarak Akbil tercih ediliyor.

BKM her gün 15 milyon kişinin kullandığı toplutaşıma araçlarında kartlı ödeme sistemlerinin yaygınlaştırmak için proje başlattı. Kartla belediye hizmetlerinin ücreti de ödenebilecek

İSTANBUL - Türkiye’de her gün yaklaşık 15 milyon kişinin kullandığı ve yıllık 4 milyar TL’lik bir cironun oluştuğu toplu ulaşım araçlarında kartlı ödeme sistemlerinin kullanımında, daha kolaylık ve yaygınlık sağlanması amacıyla, Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından proje başlatıldı.
Proje kapsamında, Akbil ve biletin yanı sıra bugüne değin çeşitli yerel yönetimler tarafından farklı altyapılardan oluşturulan toplutaşıma kart sistemleri, BKM tarafından ulusal standartlar oluşturularak, yeniden düzenlenecek. Projenin ilk adımında oluşturulacak standartlar kapsamında, toplutaşıma araçlarında kullanılacak kartların, uluslararası ödeme sistemleri ve Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde geliştirilmekte olan diğer standartlara da entegre olması da hedeflenecek. Bu standartların oluşturulması sonrasında kart sahiplerinin, hem yaşadıkları hem de ziyaret ettikleri şehirlerdeki yerel ulaşım sisteminden, tek bir kartla yararlanması sağlanacak. 

Yurtdışında biliniyor
İlerleyen dönemlerde, sistemin AB ülkeleri ile entegre olması sürecinde, uygulama kartların diğer ülkelerde de kullanımına olanak sağlayacak. Türkiye’de herhangi bir şehirde toplutaşıma kartına sahip olan kart kullanıcıları, kartlarını Viyana’dan Londra’ya kadar birçok ülkede de kullanma şansına sahip olacak. Kurulacak altyapı ile, kart sahipleri, belediyelerin verdiği diğer hizmetlerin ödemesini de, aynı sistem içinde yapabilecek. Verilen bilgiye göre, projenin hazırlık çalışmaları 2010 yılında tamamlanacak ilerleyen zamanlar da da uygulamaya geçilecek. Fakat uygulama için kesin bir tarih verilmiyor.

Sistem yaygınlaşıyor
Son 10 yıldır tüm dünyada toplutaşımada ödeme kolaylığı ile ilgili geliştirilen çalışmaların hız kazandığını söyleyen BKM Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Ünal, bugüne değin herhangi bir standart olmaksızın, yerel yönetimlerin inisiyatifinde geliştirilen uygulamaların son yıllarda yerini, ulusal ve uluslararası standartların belirlendiği büyük projelere bıraktığını belirtti. Hasan Ünal, “Avrupa’da birçok ülke, farklı toplutaşıma sistemlerini birleştirecek tek bir standart ve tek bir platform üzerinde çalışmaya başladı.
Bu çalışma, AB genelinde ortak toplutaşıma e-bilet ve ödeme ürünlerinin kullanılacağı tek bir toplutaşıma sistemini hedefliyor. ‘Herkes her yerin yerlisi’ söylemiyle yola çıkan bu standartlaşma projesi kapsamında, BKM öncülüğünde, bankalar tarafından kart sahiplerin hayatını kolaylaştıracak yeni uygulamalar Türkiye’de de kendini gösterecek” diye konuştu. BKM Başkanı Ünal, “Program kapsamı içinde, yerel yönetimler, toplu taşıma işletmecisi firmalar, bankalar ve uluslararası ödeme sistemlerinden oluşan oldukça geniş proje ekipleri ile çalışıyoruz” açıklamasında bulundu. (Radikal)