Otoda bir yıla bedel aralık

Otomotiv Sanayi Derneği Başkanı ve Ford Otosan Genel Müdürü Turgay Durak, otomotivde aralık satışlarının aylık bazda rekor kırdığını söyledi.
Haber: SİBEL ÜNLÜ / Arşivi

İSTANBUL - Otomotiv Sanayi Derneği Başkanı ve Ford Otosan Genel Müdürü Turgay Durak, otomotivde aralık satışlarının aylık bazda rekor kırdığını söyledi. Durak, bunda vergi dairelerinin 31 Aralık Cumartesi günü yarım gün açık olmasının katkısı bulunduğunu ifade etti. Durak, "Cumartesi günü vergi daireleri ve biz çalıştık, netice bu" dedi.
Sektör açısından 2005 yılını değerlenen Durak, "Otomobil yüzde 15, ticari araçlar yüzde 5 azalır" beklentisi içindeyken, bir yandan faizlerin düşmesi, bir yandan dövizin artmaması ve ekonomideki büyüme ile korkulan düşüşün olmadığını, otomobil yüzde 3 gerilerken, ticari araçların yüzde 6-7 civarında yükselmesi ile 2004'ün çok az üzerinde bir rakamın yakalandığına dikkat çekti. Durak, "İnşallah 2006 böyle devam eder. 2006 için yüzde 5 artış bekliyoruz" diye konuştu.
Binek, hafif ticari, orta ticari ve kamyon ssatışlarının toplamında 2004'te 740 bin adet olan satış, 2005'te 760 bin adet olacak. Pazarda hurda teşvikinin kalkması, düşük faizli konut kredileri nedeniyle düşüş beklenirken, küçük de olsa artış gerçekleşecek.
Ford Otosan Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Aykut Özüner de 31 Aralık Cumartesi günü şirket olarak 1000 araç satarak, aralığı 18 bin adetlik satışla kapatmayı beklerken ilk kez aylık bazda 20 bin rakamını aştıklarını açıkladı. Ayın son günlerine satışların sıkışması nedeniyle sektördeki firmaların maliyeden cumartesi günü vergi dairelerinin açık olması için talepte bulunduğunu belirten Aykut Özüner, vergi dairelerinin açık olmasının sektördeki diğer firmalar gibi Ford Otosan'ı da olumlu etkilediğini, satış fiyatlarındaki KDV, ÖTV gibi yüksek tutardaki vergiler dolayısıyla maliyenin de önemli vergi geliri sağladığını vurguladı.
Özüner, tahmini olarak binek ve hafif ticaride sektörün kampanyaların yoğunlaştığı aralık ayında toplam 105 bin adetlik satışa ulaştığı bilgisini de verdi. Bu tahminin dikkat çekici yanı sadece 2005 yılının aralık ayında kriz yılı olan 2002'deki 90 bin adetlk binek otomobil satışının geçildiğini göstermesi de oldu. Otomotivde 2001 yılında, 131'ini binek toplam 195 bin, 2002'de ise 90 bini binek 174 bin araç satılmıştı.
Beş günde bin araç
Hyundai Assan Yurtiçi Satış ve Pazarlama Genel Müdürü Kurthan Tarakçıoğlu, 2005'te tüm firmaların kendileri dahil kampanya yaptığını, bu yıl Hyundai olarak satış sonrası ve finansman avantajları sunacaklarını söyledi. Tarakçıoğlu, geçen yılın ağır ticari hariç 715 bin adetle kapandığını hatırlatarak, 100 bin adetlik ikinci el stoku, mortgage ve benzeri nedenlerden dolayı bu yıl binek piyasasında düşme beklediklerini belirterek şöyle konuştu: "420 bin binek, 260 bin hafif ticari araç olmak üzere 680 bin adetlik pazar olacağını öngörüyoruz. Söz konusu rakam felaket anlamına gelmiyor. Pazarın üç yıl üst üste 700 bin adetlerde oluşması ümit verici. Ayrıca Hyundai olarak 2006 yılına çok iyi başladık, beş günde bin araç sattık."Hyundai'ye mektup

Kurthan Tarakçıoğlu, "Mevcut Hyundai modellerinden birini hafif ticariye dönüştürdük" dedi.

Hyundai'nin 1.2 milyar avroluk yatırımına Çek Cumhuriyeti ile Türkiye aday oldu. Hükümet teklif mektubu hazırlıyor. Sonucun ocak ayında verilmesi bekleniyor

Hyundai Assan Yurtiçi Satış ve Pazarlama Genel Müdürü Kurthan Tarakçıoğlu, Hyundai'nin 1.2 milyar avroluk yatırım planına ilişkin, "Hyundai Assan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar Ankara'da. Hükümetimiz bir teklif mektubu gönderecek. Teşviklerle ilgili bu teklif mektubunun neticesinde de Hyundai Motor Company, iki ülkeden birine karar verecek. Bu da büyük ihtimalle ocak ayı içinde belli olacak" dedi.
Yüzde 50 ihtimal
Tarakçıoğlu, Türkiye ile Çek Cumhuriyeti arasındaki dengeyi nasıl gördüğü sorusuna, "Yarı yarıya. Türkiye'de olsun diye yatıp kalkıp dua ediyorum. Umuyoruz ki bizim teklifimiz daha cazip olsun" yanıtını verdi. Tarakçıoğlu, yatırımla ilgili şu anda bir şehir adı telaffuz etmesinin ise mümkün olmadığını dile getirdi.
Yerli kombi üretim teklifi
Tarakçıoğlu, yatırımlarıyla gündeme gelen Hyundai'nin, hem binek hem de ticari olarak kullanılan combi modellere ilişkin yeni projesiyle ilgili ise şu bilgiyi verdi: "Model yelpazemizde tek eksik olduğumuz modeli kombi olarak görüyoruz. Bugün toplam pazarın yüzde 25'lik kısmını kombi modeller oluşturuyor. Oradaki boşluğumuzu doldurabilmek ve Türkiye pazarında talep gören böyle bir modele sahip olmakla ilgili çeşitli çalışmalar yaptık. Kore'de böyle bir talep olmadığı, dünyadan da böyle bir talep gelmediği için bir kombi model geliştirilmemiş. Biz burada bunun teknik çalışmalarını yaptık. Yepyeni bir model oluşturmak değil mevcut modellerimizden birini ticari araca dönüştürmekle ilgili bir teknik geliştirmede bulunduk. Bunun sonucunda bir prototip elde ettik. Bu işin gerçekleştirilebilmesi, üretime geçebilmesi için bir yatırım miktarı var. Bu yatırım miktarının karşılanması için sadece iç piyasa değil dış pazarlardan da talep gelmesi lazım. Bu talebi oluşturmakla ilgili çalışmalarımız var. Eğer bu fizibilite çalışması, pozitifi gösterirse bu yatırıma gireceğiz. Prototip konusunda bu yıl karar verilecek. 25 milyon dolar yatırım gerekiyor. Yeni ürün tamamen Türk malı olacak ve ihraç edilecek. Üretim kapasitemiz 160 bine çıkacak."


Ford Otosan rekorunu yeniledi

Turgay Durak, 31 Aralık Cumartesi vergi dairelerinin yarım gün açık olması nedeniyle bin araç sattıklarını söyledi.

Otosan, 2005 yılını 243 bin 455 adetlik üretim rekoru ile kapattı. Şirket 2 milyar dolar ihracat geliri ve 4.6 milyar dolar ciro elde etti

Ford Otosan, 2005 yılını 243 bin 455 adetlik üretim rekoru, 2 milyar dolar tutarında ihracat geliri ve 4.6 milyar dolarlık ciro ile kapattı. Ford Otosan, otomotivde satışların sıkıştığı yılın son günü olan 31 Aralık Cumartesi vergi dairelerinin yarım gün açık kalması sonrası aynı gün bin araç satışı gerçekleştirerek, aylık bazda 20 bin satış rakamını da geçerek rekor kırdı. Ford Otosan Genel Müdürü Turgay Durak, şirketin 2005 yılı sonuçlarını değerlendirdiği basın toplantısında, 2005 yılı başında belirledikleri hedefleri yıl sonunda gerçekleştirdiklerini ve art arda dördüncü kez lider olduklarını söyledi.
2004'te Türkiye otomotiv üretim rekorunu kırdıklarını anımsatan Durak, 2005'te de Kocaeli'nde 233 bin 885 orta ve hafif ticari araç, İnönü fabrikasında 9 bin 570 adet kamyon olmak üzere 243 bin 455 adetlik üretim adediyle bu rekoru yenilediklerini belirtti.
Durak, 2005'te pazar yüzde 2.7 artarak 760 bin adete, Otosan'ın iç pazar satışları ise yüzde 13.3 yükselip 130 bin 121 adete ulaştı. Payımız bir önceki yıla göre 1.6 puan arttı. Yüzde 17.1'lik pazar payı elde ederek, art arda dördüncü yıl iç pazar satış liderliğine ulaştık. 162 bin 497 adetlik araç ihracatıyla 2 milyar dolar ihracat geliri ve 4.6 milyar dolarlık ciro elde ettik" dedi.
Tasarruf öğretiyor
Otosan milyonda 3.4 hatayı hedefleyen toplam kalite yönetimi 6 Sigma'yı en etkin şekilde kullanan Ford şirketi oldu. 6 Sigma Koordinatörü Ali Doğruyol, 'karakuşak' olarak bu alanda gelen talep üzerine Köln'de ders veriyor. Doğruyol, "6 Sigma ile 2005'te 26 milyon dolar tasarruf sağladık çıkardık" dedi.