Otoda güvenlik ve konfor isteyenlere

Aracın çalınması halinde lastikleri anında indiren ya da kapıları zorlandığında hırsızın fotoğrafını çeken cihazlar sayesinde otomobilinizin çalınma riskini sıfıra indirebilirsiniz.
Haber: SİBEL ÜNLÜ / Arşivi

İstanbul CNR EXPO'da 30 Kasım-3 Aralık 2006 tarihlerinde ITF-İstanbul Fuarcılık tarafından gerçekleştirilen 12. Uluslararası Otomotiv Yan Sanayi, Yedek Parça, Aksesuvar ve Servis Ekipmanları Fuarı'nda güvenliğe ve konfora yönelik çözümlerin ön plana çıktığı görüldü. 2005 yılında gelişmiş Batı ülkeleri başta olmak üzere, beş kıtada 192 ülke ve 15 serbest bölgeye ihracat yapan otomotiv sektörü toplam 12 milyar 794 milyon 461 bin dolarlık ihracat hacmine ulaşmış durumda. Bu rakamın yaklaşık yüzde 30'u yan sanayiye ait. Sektörün gösterdiği başarı yabancı firmaların da ilgisini çekiyor. Dünya otomotiv devlerinin yedek parça üssü
olan Türkiye'de pastadan pay almak isteyenler arasında yabancı firmalar da var. Bunlar arasında Tayvanlıların sayısındaki artış dikkat çekiyor.
13 ülkeden 116 yabancı firmanın katıldığı fuarda Tayvanlıların yanı sıra İranlı ve Hintli şirketlerin de satış için bağlantı kurmaya çalıştığı dikkat çekti. CNR Expo'nun 65 bin metrekarelik fuar alanında üç gün boyunca 600 katılımcı firma 55 bin ziyaretçiye ürünlerini sergiledi.
Çalınan aracın lastiği insin
Bodyguard by one isimli bu küçük cihaz altı parçadan oluşuyor. İki adet supaba yerleştirilen kafa, iki anahtar, supab somunu ve anahtar. Ürünün ilk montajı 10-15 saniye sürüyor. Araç her park edildiğinde ürünü aktive etme ve yerleştirme için 2 saniye yeterli. Montaj yapıldıktan sonra aracın çalınması durumunda cihaz devreye girerek 150 metre içinde lastiklerin içindeki havayı boşaltarak aracı bloke ediyor. Ana distribütörlüğünü Güney Filtre'nin yaptığı ürünün fiyatı 70 YTL. Ayrıntılı bilgi www.bodyguard-tr.com adresinde.
Kolanız kaynamasın!
Eltesan Mobil'in Türkiye'de satışını yaptığı Waeco marka ürünler arasında yer alan araç buzdolapları 100-150 avro'ya klimalı bir ortamda sıcaklık örneğin 20 derece ise dolapta bunun 15 derece aşağısında yiyecek içecek saklama imkânı veriyor. Dolapların 960 YTL+KDV fiyatlı kompresörlü tipi
-18 dereceye kadar soğutma yapabiliyor.
Sızan sıvıya karşı bagaj havuzu
Uludağ Otomotiv tarafından her otomotive uygun olarak üretilen havuzlar bagaj temizliğine önem verenlerin imdadına yetişiyor. Market poşetlerinden sızan sıvılar, piknik sonrası konulan çamurlu toplar bu havuzla sorun olmaktan çıkıyor. Stationwagon tiplerinde ise evcil hayvanları taşırken temizlik sağlıyor. Satış yöneticisi Mustafa Uludağ, "Fiyat 65-70 YTL" dedi.
Kışın yolda kalınca donmayın
Eberspacher ısıtıcıları 'yolda bırakan' hava koşullarına karşı 'tedbir' olarak sunuluyor. Otomobil sobası da denilebilecek bu sistem motor kapalıyken dahi aracın içini ısıtıyor. Aracın kendi deposundan yakıt temin edilebiliyor. Fiyat 800-1000 avro.
Fotoğraf gönderen alarm
Regi Güvenlik tarafından iki ay sonra piyasaya sunulacak olan page guard isimli cihaz otomobilin alarmına müdahale edildiğinde fotoğraflarını kullanıcıda bulunan ana kumanda ünitesine gönderiyor. Cihaz 1.5 kilometre mesafeden işliyor. Şirket yetkilisi İsmail Temel, fiyatın montaj dahil 650 YTL civarında olacağını söyledi.