Otokar yeni otobüsü 'Kent'i tanıttı

İSTANBUL - Koç Topluluğu şirketi Otokar, 9 metrelik Doruk ve 7 metrelik Sultan markalı küçük otobüs sınıfındaki ürünlerine, 12 metrelik Kent serisini ekleyerek, bu pazardaki ürün ailesini tamamladı. Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, Kent’in tanıtımı dolayısıyla düzenlenen toplantıda, Otokar’ın 2008 yılında yüzde 12 büyüme sağladığını, 479 milyon lira ciro elde edip, 115 milyon dolarlık ihracat yaptığını anlattı.
Görgüç, bu rakamların, 2008 yılı başındaki hedeflerle uyumlu olduğunu belirterek, 2005’ten bu yana cirolarının sürekli arttığını vurguladı. Kent’in, 12 metre sınıfında yeni bir oyuncu olduğunu dile getiren Görgüç, 1980’li yıllarda bıraktıkları 12 metre otobüs sınıfını tekrar doldurarak, ürün yelpazelerini tamamladıklarını bildirdi. Görgüç, askeri araç tasarımından öğrendikleri deneyimleri Kent’te uygulamaya çalıştıklarını ve sınıfında yakıt tüketiminde iddialı olan Kent’in piyasaya ilk sürülecek modelinin 290H olduğunu kaydetti.
Aracın en önemli özelliğinin düşük işletme maliyeti olduğunu söyleyen Görgüç, “Kent’le, halk otobüsü alanında pazar lideri olmayı hedefliyoruz” dedi. Görgüç, bu yıl 550 milyon lira ciro hedeflediklerini anlattı. (aa)