Otokar'ın milli tankı, milli coşku yarattı

Otokar'ın milli tankı, milli coşku yarattı
Otokar'ın milli tankı, milli coşku yarattı

Otokar Genel Müdürü Görgüç, Altay tankının dünyadaki en gelişmiş teknolojiye sahip olacağını, hassas olan ön tarafının ise özel bir zırhtan üretileceğini söyledi. Görgüç, Şu an prototip üzerine çalışıyoruz dedi.

Otokar'ın üreteceği ilk milli tank Altay'ın prototipi 2015 yılında ortaya çıkacak. Otokar Genel Müdürü Görgüç, "Tank o kadar heyecan yarattı ki, vatandaşlarımızdan bazıları bize tasarımlar, çizimler gönderiyor. Elbette bunlar amatörce ama bu heyecan bize güç veriyor" dedi
Haber: RUHİ SANYER - ruhi.sanyer@radikal.com.tr / Arşivi

ADAPAZARI - Türkiye , ‘milli tankı’nı geliştirmek için kolları sıvadı. Bu amaçla düzenlenen ihaleyi galip bitiren Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar’ın Adapazarı Arifiye’deki fabrikasında projenin ilk aşamasını oluşturan, ‘Altay Milli İmkânlarla Tank Tasarım ve Üretimi Projesi’nin 1. aşaması hızla ilerliyor. 78.5 aylık bir süreçte Otokar, milli tank Altay’ın tasarımını ve prototip üretimini yapacak. Türkiye’nin milli tankını geliştirmek için kolları sıvaması ve Otokar’da çalışmaların başlaması hem yurtiçinde, hem de yurtdışındaki Türkler arasında bir heyecan yaratmış.
Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç 2009 yılının ocak ayında çalışmaların başlamasıyla birlikte kendilerine milli tank Altay’ın daha iyi olması için vatandaş önerilerinin gelmeye başladığını söyledi. ‘Herkesten çizimler geliyor’ diyen Görgüç şunları kaydetti: “Hele yurtdışında birkaç vatandaşımız var, yaptıkları çizimleri her ay güncelleyerek bize gönderiyorlar. Tabii çoğu çok amatörce ama hepsi iyi niyetle yapılmış. Bize destek vermeye çalışıyorlar. Bunlar sıradan, halktan insanlar. İçlerinde mühendisler de var ama onların da yüzde 80’inin savunma sanayiyle hiç ilgisi olmamış. Milli tank projesi gururla ele alınan bir proje ve bu tür prestij projelerinde böyle oluyor.”
Milli tanka Orgeneral Fahrettin Altay’ın adının konmasının nedeni ise son dönemde batılı ordularda da tanklara en tanınmış zırhlı kuvvetler komutanlarının ya da genelkurmay başkanlarının adının konulması şeklinde ortaya çıkan trend. ABD ’de Abrams, Fransa’da ise Leclerc tankları bunun örnekleri.

En modern tank olacak
Halen prototip tasarım ve konfigürasyon çalışmasında sonlara gelinen Altay’da ilk prototip 52. ayın sonunda ortaya çıkmış olacak ve 52. ay ile 56. ay arasında öncelikle aralarında Otokar’ın bulunduğu şirketlerle üretimi kimin yapacağına ilişin görüşmeler başlayacak. Görgüç, pototipin belirlenen standartlara uygun olup olmadığının denetlendiği testlerin ise birinci aşamanın son gününe kadar süreceğini ifade ediyor.
Altay tankı dünyadaki en modern tank özelliğini taşıyacak. Bunun nedeni ise Batı dünyasındaki tankların 1970’lerin sonunda geliştirilmesi tamamlanmış savaş makineleri olmaları. Batı dünyasının önde gelen ülkeleri olan ABD, İngiltere ve Almanya yeni tank geliştirme çalışmalarına  2025 yılında başlamayı planlıyorlar. Bu çalışmaların da bir süre devam edeceği göz önünde bulundurulursa Altay ‘en modern’ olma özelliğini uzun süre koruyacak.
Mali İşlerden sorumlu Hüseyin Odabaşı yalnızca tasarım ve prototip geliştirmesinin 500 milyon dolara mal olacağını söylüyor. Altay’ın konfigürasyonu hemen hemen belli olmuş. Tankın silah sistemleri, kendisini nasıl koruyacağı, elektronik sistemleri hem Kara Kuvvetleri’nin istekleri hem de dünyadaki gelişmeler doğrultusunda belirlenmiş. 

Prototip 2015’te ortaya çıkacak
Altay’ın detay tasarımı 36 ay sürecek ve ilk prototip 2015 ortasında ortaya çıkacak. Projenin biteceği 2016 sonunda Otokar’ın elinde testleri tamamlanmış ve belirlenen yüksek limitlere ne kadar yaklaştığı belli olmuş 3-4 adet Altay tankı bulunacak. Belki o aşamada bile geliştirilmesi gereken yönlerin olduğu görülecek ve tankın fiyatı da o aşamada ortaya çıkacak.
Otokar’da Altay projesi için 200 mühendis çalışıyor. Tankın atış ve komuta kontrol sistemlerini yapan alt yüklenici Aselsan’da da bu projeyle ilgili çalışan mühendis sayısı aynı civarda. “Tankta esas mühim olan attığını ilk seferde vurabilmek. İkinci atışı yapacak zamanın ve şansın olmayabilir” diyen Görgüç, Aselsan’ın önemini bu sözlerle vurguluyor.

Özel bir zırh kullanılacak
Tank ve Zırhlı Araçlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Bakırcı, Altay tanklarının en hassas bölümü olan ön tarafının da özel bir zırh koruma modülüyle kaplandığını söylüyor. Bu zırhı da antitank füzeleri ürettiği için delme mekanizmalarına hâkim olan Roketsan geliştiriyor. 200 kişi de bu proje için Roketsan’da çalışıyor. Milli tankın topunu Güney Koreli bir şirketin lisansıyla MKE geliştiriyor. Diğer alt yükleniciler de hesaba katıldığında Türkiye’nin milli tank projesi için çalışanların sayısı 1000’e ulaşıyor. Suyun altında da gidebilecek Altay’ın motoru ise Alman MTU’dan (Motor Tribün Union). Görgüç bu tür motoru dünyada en iyi yapan şirket olduğu için MTU’nun seçildiğini belirterek ‘Bu iş olduğunda motorları “Türkiye’de üretecekler. Anlaşmamız öyle” dedi.

‘Yurtdışı ihalelerde artık yalnız değiliz’
Otokar savunma sanayiinde son 8 yılda 380 milyon dolarlık ihracat yapmış. Ancak Görgüç Türkiye’nin savunma sanayii ihracatının henüz emekleme aşamasında olduğunu söylüyor. “Savunma sanayimizin hem rüştünü ispat etmesi lazım hem de bu konudaki ihracat biraz da Türkiye’nin gücüyle de ilgili bir konu” diyen Görgüç şöyle devam ediyor: “Türkiye son dönemde yani son iki üç senede ihalenin olduğu ülkelerdeki ticari ve askeri ataşelikleri kanalıyla bizi destekliyor. Eskiden de şahsi girişimler oluyordu. Yardımcı olmaya çalışıyorlardı mümkün olduğunca. Fakat dışarıda bizim rekabet ettiğimiz şirketler bu işi 200 senedir yapıyorlar. O ülkelerin her büyükelçiliğinde bu konuda uzmanlaşmış elemanları var. Kuş uçsa hemen hemen haberleri oluyor. Yıllar önce bizi Tayland’da demonstrasyona çağırdılar. Gittik sadece biz davetliyiz. Yarım saat sonra Fransız askeri ataşesi bitti. Nerden duydun diye sorduk ‘Biz burada neden varız ki’ diye yanıtladı. Özel olarak eğitimliler. Bir de Türkiye’nin gücü de çok önemli. Hayli kanlı geçen yurtdışı ihalelerimiz  oluyor.”


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Almanya

  ,

  Fransa

  ,

  İngiltere

  ,

  Türkiye