Otomobil konuta rakip

Otomotivciler, konut sektörüne yenik düşen satışları tekrar canlandırmak ve tüketicinin tercihini yeniden otomobile çekebilmek için kampanyalara sarıldı.

İSTANBUL - Otomotivciler, konut sektörüne yenik düşen satışları tekrar canlandırmak ve tüketicinin tercihini yeniden otomobile çekebilmek için kampanyalara sarıldı. Firmalar, tüketicilerin karşısına çok cazip seçeneklerle çıkmaya devam ediyor. Kampanya yarışı fiyatlarda 500 YTL ile 7 bin YTL arasında indirimlere neden oluyor.
Yeni yılla birlikte başlayan yeni kampanyalar, otomobilde 'fırsat' dönemlerinin sürekli hale geldiğinin sinyalini veriyor. Kampanyalar artık neredeyse yılın her döneminde uygulanıyor.
Vadeler 36 aya çıktı
Yılın ilk dikkat çekici kampanyasını ise Opel başlattı. Opel, sıfır faizli vadeli satışlarda vadeyi ilk kez 36 aya çıkardı. Geçen yıl Ford'la başlayan sıfır faizde 24 ay vade seçeneği daha sonra diğer firmalara yayılmıştı. Ocak ayında başlayan ve şubatta da devam eden kampanyalarla peşin alımlarda 7 bin YTL'ye kadar indirimler uygulanırken, vadeli alımlarda üç ay sonra ödemeye başlama seçenekleri du sunuluyor. Dövizde dalgalanma olmazsa firmaların fiyat artırmaya cesaret edemeyeceğini belirten yetkililer, "Kimse rekabette geride kalmak istemez" diyor. Ancak rekabeti firmaların yaptığı kampanyalar belirliyor.
Örneğin Opel Corsa Essentia 1.3 dizel'in 2 bin 145 YTL'lik indirimle fiyatı 25 bin 873 YTL'ye gerilerken benzer şekilde Vectra 1.6i'nin 2 bin 630 YTL'lik ucuzlamayla fiyatı 36bin 278 YTL'ye oturdu. Hyundai Elantra 1.6 GLS'in 3 bin 800 YTL'lik indirimle fiyatı 28 bin 964 YTL'ye geriledi. Toyota, Corolla verso dizel 2.'nin indirimli peşin fiyatı 67 bin 815 YTL'ye düştü.