Otomobil ve gelir ilişkisi

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından hazırlanan raporda, Türkiye'de kişi başına düşen milli gelirin AB ortalamasının dörtte biri seviyesinde olmasına karşın...


Büyütmek için tıklayınız
İSTANBUL - Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından hazırlanan raporda, Türkiye'de kişi başına düşen milli gelirin AB ortalamasının dörtte biri seviyesinde olmasına karşın, motorlu araç vergilerinin AB ortalamasının iki katına yakın olduğu, satın alma gücünü olumsuz etkileyen bu faktörler nedeniyle pazarın yeterince büyümediği ifade edildi.
Otomotiv pazarına ilişkin yılın ilk altı ayının değerlendirildiği raporda, dünyada yılda 60 milyonun üzerinde araç üretildiği ve satıldığına dikkat çekilerek, dünya pazarının istikrarlı bir trend izlediği, Türkiye'de ise son derece istikrarsız bir pazar görünümü olduğu belirtildi. Türkiye otomotiv sektöründe ilk altı ayda, adet bazında üretimde yüzde 8.5, ihracatta yüzde 21.5 ve ihracatta dolar bazında yüzde 33.2'lik artış yaşandığı, buna karşın pazarın adet olarak yüzde 15, ithal satışların adet olarak yüzde 17.6 gerilediği kaydedilen raporda, dış ticaret açığının nispeten kapandığı ve dış ticaret dengesinin kurulduğu bilgisi yer aldı.
Satışların 2004 yılı bölgesel dağılımına da yer verilen raporda, binek otomobil ve hafif ticari araç pazarında toplam 335 bin 196 araç satılan Marmara Bölgesi'nde İstanbul'un yüzde 76.6'lık payla, toplam 117 bin 597 araç satılan İç Anadolu Bölgesi'nde Ankara'nın yüzde 65.9'luk payla, 80 bin 795 adet satış gerçekleşen Ege Bölgesi'nde İzmir'in yüzde 57.3 payla, toplam 74 bin 147 araç satılan Akdeniz Bölgesi'nde Antalya'nın yüzde 35.7'lik payla, bölgelerinde ilk sırada yer alan iller olduğu bilgisi yer aldı. Raporda pazarın bölgelere göre dağılımının Türkiye'deki gelir dağılımının bir yansıması olduğu vurgulandı.