Otomobilde 'ikinci el' yerle bir oldu

Otomobilde 'ikinci el' yerle bir oldu
Otomobilde 'ikinci el' yerle bir oldu
Otomobilcilerin stoklarını bitirmek için 'sıfır' araçtaki son kampanyaları ikinci eli yerle bir etti.

Türkiye toplam otomotiv pazarı, yılın 11 ayında yüzde 10 daralırken, stoklarını bitirmeye ve satış hedeflerini tutturmaya çalışan otomobil firmalarının aralık ayında peş peşe devreye soktuğu yılın son kampanyaları, kullanılmış otomobil pazarına sert fren yaptırdı. Bursa Oto Galericileri Sitesi (Oto-Koop) Başkanı Rasim Hazar, Türkiye pazarında faaliyet gösteren yerli ve yabancı otomobil firmalarının, özellikle yılın son çeyreğinde, ellerindeki stokları tüketmek için toplamda 10 bin liraya varan indirimlerden, sıfır faizli krediye kadar birçok cazip kampanya ile tüketicilerin karşısına çıktığını, bunun ikinci el piyasasını olumsuz yönde etkilediğini söyledi.

Piyasa berbat durumda

Hazar, bir süredir yakındıkları kampanyaların, yıl sonu yaklaşırken giderek arttığını ve aralık ayında tepe noktasına ulaştığını vurgulayarak, “Bu kampanyalar, ikinci el otomobil pazarını, kelimenin tam anlamıyla yerle bir etti. Piyasa çok berbat durumda. Sıfır otomobilde 30 aya kadar sıfır faiz veren de var, ‘Şimdi al, baharda öde’ diyen de var. Binlerce liralık indirim yapanı bulmak da mümkün. Kampanyalar peş peşe geliyor. Her yerde reklam . Yılbaşı öncesi stoklarını elden çıkarmaya çalışıyorlar. Bayilerde haddinden fazla araba var. Hala stoklarını bitiremediler. Durum böyle olunca, müşteri ikinci el galerilerin yolunu unuttu” dedi.

Kullanılmış otomobilin artık prim yapmadığını, bu nedenle 8-15 bin lira aralığında ya da en fazla 20 bin liraya kadar olan araçlara talep olduğunu dile getiren Hazar, bu fiyatların üzerinde ödeme yapabilecek durumdaki vatandaşların ise kampanyaların da etkisiyle sıfır otomobil satan bayilere yöneldiğini bildirdi. (aa)

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/111282011128201

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  2. el nasıl güvenilir olur - moral

  motor ve şasi numarası üzerinden aracın geçmişi kolay sorgulanmalı, plaka değişikliği ile örtpas edilmeye çalışılan maddi zarar geçmişi ortayaq çıkmalı, aracın da km geçmişi Tüv Türk üzerinden kontrol edilebilmelidir. Bu işlem için makul bir fiyat alınarak 2. el güvenilir hale gelebilir. 1-2 yaşında temiz bir ikinci elin yeni araba kokusu dışında(zararlı bir pvc kokusudur o koku zaten) büyük bir farkı yoktur. Arada bayi,devlet ve distrübütörü zengin etmeyin derim.