Otomobilin kalbi '2006 Paris Fuarı'nda atıyor

Avrupa'nın üç önemli otomobil fuarından biri olan Paris 2006 Otomobil Fuarı 26 ülkeden 376 marka 60 yeni ürünle kapılarını ziyaretçilere açtı.
Haber: SİBEL ÜNLÜ / Arşivi

PARİS - Avrupa'nın üç önemli otomobil fuarından biri olan Paris 2006 Otomobil Fuarı 26 ülkeden 376 marka 60 yeni ürünle kapılarını ziyaretçilere açtı. Fuarda dünyanın en pahalı ve yeni otomobilleri sergileniyor. 15 Ekim'de kapanacak fuarı, 1,5 milyon kişinin ziyaret etmesi bekleniyor. Fuarda Renault-Nissan ve GM arasındaki işbirliğiyle ilgili olumlu görüşmeler de olduğu belirtildi.
Paris 2006 Otomobil Fuarı'na Çin'in Landwind ve Great Wall adlı markaları ilk defa katılıyor. 30 Eylül'de halka açılacak fuara Türkiye'den katılan FIAT Marka Direktörü Okan Baş şunları söyledi: "Paris otomobil fuarın FIAT'ın yeni yüzünü dünya ile tanıştırdığı bir platform. Bana göre bir ay sonra İstanbul'da yapılacak İstanbul Auto Show FIAT'ın Türkiye'deki yeni atılımlarını tüketicileriyle buluşturacağı önemli bir ortam olacak. Bu fuarı heyecanla bekliyoruz. Paris'teki fuarda FIAT'ın Sedici, 2007 model Panda, 2007 Model Croma ve konsept aracı Multipla Multi-Eco otomobilseverlerle buluştu."
Baş, Grande Punto'nun 7 ayda 7 bin adet satmasının büyük başarı olduğunu ifade ederek, "Geçen ay piyasaya çıkan otomatik versiyonu sayesinde bu araca bayanlar da ilgi göstermeye başladı" dedi.Ferrari için 2008'e kadar beklenecek
Türkiye distribütörlüğü Ağustos 2005'te Tofaş bünyesindeki Fer-Mas'a geçen Ferrari, 16 ayda 60 sipariş aldı. Fer-Mas Genel Müdürü Orhan Ülgür, markanın 11 yıldır Türkiye'de olduğunu ve bu sürede 96 Ferrari'nin yollara çıktığını belirterek, "Biz bu rakamı 1 yılda yakaladık. Şu anda trafikte 40'ın üzerinde yeni Ferrari müşterisi var" dedi.
Fuarda sergilenen Ferrari'ler içinde en ilgi çekeni 599 GTB Fiorano oldu. Fiyatı 430 bin avro olan bu araçtan Fer-Mas şu ana kadar iki tane sattı. Genel Müdür Ülgür, bu model için 2008 yılına bir adet sipariş yazdıklarını ve kapora aldıklarını söyledi.


Murat Güler imzalı Mondeo
Ford standında Türk tasarımcı Murat Güler'in yarattığı iki model de yer aldı. Bunlardan kompakt SUV (Spor Aktivite Aracı) segmentindeki Iosis X'in, 2008 yılında ticarileşeceği belirtildi.
Kinetik dizayna sahip bu modelin iç tasarımını ise Bosnalı Kemal Coric ve Alman Ulf Röntgen yaptı. Tasarım ekibindeki Murat Güler'in dizayn ettiği diğer Ford modeli ise Mondeo Station Wagon oldu.
Kısa süre önce Otosan'dan Köln'deki fabrikaya tranfer olan Özgür Yücetürk, gelişen pazarların Ford'a büyümeyi getireceğini, bu nedenle yönetimden tasarıma bütün birimlerde bu ülkelerden insanların yer almaya başladığını, bunun Ford Avrupa yöneticilerinin gelişen pazarları takibini kolaylaştırdığını söyledi.
Sözü edilen gelişmekte olan pazarlar arasında Türkiye, Rusya, Doğu Avrupa ülkeleri ve Kuzey Afrika ülkeleriyle Türk Cumhuriyetleri var.