Otomotiv başta, vergi indirimi ekime kadar azalarak sürecek

Otomotiv başta, vergi indirimi ekime kadar azalarak sürecek
Otomotiv başta, vergi indirimi ekime kadar azalarak sürecek

Başbakan Tayyip Erdoğan, adeta zamanla yarıştıklarını belirtirken, ?Türk milletini yakından ilgilendiren birçok tasarıyı Meclis?e getirdik? dedi. FOTOĞRAF: HAMZA ŞAHİN / AA

Otomotiv, beyaz eşya, mobilya ve bilgisayarda vergi indirimleri ekim ayına kadar uzatıldı. Otomotiv, beyaz eşya ve elektronikte kademeli artış oldu. 1600 cc ve altındaki otomobillerde yüzde 18 olan ÖTV 27'ye çıkarken fiyat da yükseldi

ANKARA - Hükümet iç piyasayı canlandırmak ve stokları eritmek amacıyla başlattığı vergi indirimlerine 30 Eylül’e kadar devam edecek. Yeni dönemde vergi oranları kademeli olarak artırılacak.
Maliye Bakanlığı bazı ürünlerin Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve Katma Değer Vergisi (KDV) oranlarında dünden itibaren geçerli olacak değişiklikleri açıkladı. 1600 cc’ye kadar otomillerdeki ÖTV indirimi artırılarak devam edecek. 1600 cc ve altındaki otomobillerde yüzde 37 olan ÖTV oranı 15 Haziran’a kadar yüzde 18 olarak uygulanmıştı.
Başbakan Tayyip Erdoğan, piyasanın canlanması konusunda bazı sektörlerde KDV ve ÖTV’yi üç ay boyunca indirdiklerini belirterek, “Alınan yeni kararla bazı ürünlerde farklı oranlarda indirimler yaparak, süreyi 30 Eylül 2009 tarihine kadar bir kez daha uzattık” diye konuştu.

‘Zamanla yarıştık’
Türk milletini çok yakında ilgilendiren birçok tasarı ve tekliflerin TBMM’ye geldiğini belirten Erdoğan, zamanla yarıştıklarını ifade etti. Her geçen günü çok iyi değerlendirmeleri gerektiğini ve vakit kaybetmeden kanunları çıkartmayı istediklerini kaydeden Erdoğan, muhalefetin de bu konuda ‘yapıcı bir yaklaşım sergilemesini’ umut ettiğini söyledi. Piyasanın canlanması konusunda bazı sektörlerde KDV ve ÖTV’yi üç ay indirmiştik. Alınan yeni kararla bazı ürünlerde farklı oranlarda indirimler yaparak süreyi 30 Eylül 2009 tarihine kadar bir kez daha uzattık. Bu düzenlemenin de ülke ve ekonomimize hayırlar getirmesini diliyorum” dedi.

İşsizlikte gelişme var
Erdoğan, “Geçen hafta kapasite kullanım oranı bir önceki aya göre 3.6 artış  gösterdiğini gördük. Mart ayı işsizlik yüzde 15.8 olarak açıklandı, orada da bir önceki aya göre az da olsa bir düşüş kaydetti.
Şubat ayından mart ayına iş gücü arzı yaklaşık 342 bin kişi artmış. Buna rağmen işsiz sayısı 25 bin kişi azaldı. Yani 367 bin kişi bu dönemde işe yerleşmiş ki; bu son derece sevindirici bir gelişme olarak karşımızda” dedi.
Erdoğan söz konusu eğilimin ise alınan tedbirlerle yaz ayında süreceğine inandıklarını kaydetti. 1600 cc ve altındaki otomobillerde yüzde 37 olan ÖTV oranı 15 Haziran’a kadar yüzde 18 olarak uygulanmıştı. 16 Haziran 30 Eylül arasında bu oran yüzde 27 olacak. Hafif ticari araçlarda ÖTV yüzde 3, hafif ticari araçlarda açık kasalılarda yüzde 2 olacak. Çekiciler, midibüsler, özel amaçlı taşıtlar, kamyonlarda ÖTV yüzde 1 olarak uygulanacak ve otobüste ÖTV alınmayacak. 

Konutta indirim kalkıyor
Bilgisayar ve mobilyadaki yüzde 8’lik KDV indirimi 30 Eylül’e kadar aynen devam edecek.  Beyaz eşyada 16 Haziran 30 Eylül arasında KDV yüzde 2 olarak uygulanacak. Beyaz eşyada yüzde 6.7’lik oran 15 Haziran’a kadar yüzde 0 olarak uygulanmıştı. 15 Haziran’da sona eren, net alanı 150 metrekare ve üzeri konut teslimlerindeki KDV’nin yüzde 18’den 8’e düşürülmesiyle ilgili yeni bir uzatmaya gidilmedi. Uygulaması 30 Haziran’da bitecek olan gayrimenkul alım satımlarındaki tapu harcının binde 15’ten binde 5’e düşürülmesi konusuyla ilgili yeni bir düzenleme de yok.

Makineye uzatma yok
Aynı şekilde KOBİ’lerin kullandığı bazı sanayi ve iş makinelerindeki KDV indirimi de uzatılmadı. Bu grupta da 30 Haziran tarihine kadar geçerli olmak üzere yüzde 18 yerine yüzde 8 KDV alınması öngörülmüştü. Konut alımındaki KDV oranı da yüzde 10’dan yüzde 8’e düşürülmüştü.
Hükümetin sonraki tedbir paketinde de mobilya, büro makineleri, bilgisayar ve iş makinelerinden alınan KDV üç ay süreyle yüzde 8’e çekilmişti. Hükümet, öncelikle şişen stokların eritilmesini amaçlamıştı.

Sigaranın vergisine ‘indirim’ zammı
Hükümet, sigara, tütün içeren purolar, sigarillolar ve içilen tütün ile enfiyenin daha önce adet başına 0,0775 lira olan asgari maktu ÖTV tutarını 0,1025 liraya çıkararak, paket başına 50 kuruş zam yaptı. Böylece otomotiv, beyaz eşya, mobilya ve birçok sektörde yapmış olduğu vergi indirimiyle  bütçede ortaya çıkacağı varsayılan 600 milyon TL’lik açık, tütün ve tütün mamüllerinin vergisine zamla  karşılanacak. Tütün ve tütün mamüllerinin vergisindeki 50 kuruşluk zamla 14 milyon sigara tiryakisinden 675 milyon TL gelir edilmesi bekleniyor. Bürokratlar sigara zammına ilişkin, “Bu yapılan zam ile ÖTV ve KDV indirimi ile bütçede açılacak delik fazlasıyla kapanır” dedi.
Bu düzenleme ile Maliye Bakanlığı, tütün ve tütün mamüllerinden elde ettiği vergi gelirini artırmayı planlıyor. Maliye Bakanlığı’nın verilerine göre, bütçede Özel Tüketim Vergisi gelirinden elde edilen en yüksek gelir sıralamasında ikinci sırada tütün ve tütün mamülleri kalemi bulunuyor. Bu kapsamda mayıs ayı Bütçe gerçekleşmelerine göre, ilk beş ayda tütün ve tütün mamüllerinden 4 milyar 362 milyon TL vergi geliri elde edildi. İlk sırada yer alan petrol ve doğalgaz ürünlerinden ise 9 milyar TL bir gelir elde edildi.

Vatandaşa kart uyarısı
Kredi kartı mağdurları ile ilgili köklü bir çalışma yaptıklarını da anımsatan Erdoğan çalışma 875 bine yakın kredi kartı mağduru vatandaşa çok önemli fırsat sunduklarını söyledi. Erdoğan, “Ben vatandaşın bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirmesini tavsiye ediyorum. Ama şunu söylüyorum; kredi kartı borçlanma yolu değildir. Vatandaşımız borçlanırken kredi kartını değil tüketici kredisi kullanmalı. Yoksa bugünkü olumsuz tablo sonra da olacaktır” uyarısı yaptı. Uygulama 31 Mayıs itibarıyla temerrüte düşmüş olanlar için geçerli olacak. Bankalara 60 gün içinde başvuran kart borçlularının borçları bir miktar azalacak ve üç yıla kadar küçük taksitler halinde ödenecek.

Otomotiv sektörü: Memnun olduk ama ticariler unutuldu

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Genel Sekreteri Ercan Tezer: Otomobilde yumuşatılmış bir indirim var. Avantaj azaldığı için talebi bir miktar sınırlandıracak gibi gözüküyor. Ticari araçta devam eden kriz çözümsüz gözüküyor. Biz orada ÖTV indiriminin etkisiz olması nedeniyle KDV indirimini önerdik. Orada herhangi bir karar çıkmamasını anlamak mümkün değil. Çünkü ticari araçlarda şu anda kapalı fabrikalarımız dört-beş aydan beri faaliyetlerini durdurmuş vaziyette. Talepte ciddi anlamda, yüzde 60-70 civarında bir durgunluk yaşanıyor. Bunun çözümlenmesini bekliyorduk. Anlaşılan o ki beklentilerimiz karara intikal etmedi. Yani ticari araçlarda maalesef  bir çözüm yok.

Ali Pandır (Tofaş CEO’su): Hükümetin ikinci ÖTV indirimi dönemini başlatıyor olmasını olumlu karşıladık. Sektöre yönelik yapılan yeni teşvik sürecinin pozitif bir sonuç vermesini umut ediyoruz. Sektöre can suyu niteliğinde olumlu katkı sağlayan hükümet desteğinin bir anda ve tamamen kaldırılmaması ve kademeli olarak azaltılması önemliydi. Bu yeni kademeli geçiş uygulamasını, gerek bayii teşkilatımız gerek fabrikamız hatta ülkemiz adına pozitif bir adım olarak nitelendiriyoruz. Zira iç talebin canlı tutulması, işletmelerde çarkların dönmesi, istihdamın sürekliliğinin sağlanması adına olumlu etki yapacaktır.

İbrahim Aybar (ODD Başkanı ve Renault Mais Genel Müdürü): Artırılan yeni ÖTV oranlarıyla yeni bir üç aylık dönem başladı. Geçen dönem kadar cazip şartları beraberinde getirmeyecek. Bu yeni dönemi en iyi şekilde yönetmemiz gerekiyor. Markalar değişik kampanyalarla bunu değerlendirilecekler. Yaz döneminin kendine has durgunluğunun yanı sıra ÖTV oranlarının yükselmesinin geçen dönem kadar cazip şartları yaşatmayacak olsa da yine de sektöre bir miktar avantaj sağlayacağını düşünüyorum. Verilen bu destek sayesinde, ÖTV indiriminin yapıldığı bu üç aylık dönemde, 1 Haziran 2009’a kadar, geçen yılın aynı dönemine göre satışlarda yüzde 33’lük  artış gerçekleşti. Hafif ticari araçların satışında ise daralma oranı yüzde 2’ye geriledi.

Ali Kibar (Hyundai Assan Yönetim Kurulu Başkanı): ÖTV indiriminin sürmesi olumlu ama kademe artışı sektörü yaz aylarında bülük ölçüde etkileyecek. Önümüzdeki üç hafta tüketiciler yeni ÖTV oranlarını idrak etmeye çalışacak. Bu dönemde satışlarda önemli bir düşüş olur. Canlılık geçtiğimiz üç ay gibi olmasa da üç haftanın ardından yeniden hareket gelecektir. Bu oranlar 30 Eylül’den itibaren de sürerse yıl sonunda geçtiğimiz yılın satış rakamlarına ulaşırız. Bunu da kriz döneminde iyi bir sonuç olarak düşünmeliyiz.

Nuri Otay (Ford Otomotiv Genel Müdür Başyardımcısı): Azalan oranlarda da olsa, olumlu bir adım. Üç ay süre ile geçerli olan ÖTV indirimi özellikle binek otomobil pazarında stokları eritmeye ve nakit girişi sağlamaya yönelik önemli bir adımdı. Ancak küresel ekonomik krizden binek otomobillere oranla daha fazla etkilenen ticari araç pazarına ise istenen düzeyde bir katkısı olmadı. Ancak, Türkiye’nin en büyük otomotiv ihracat kalemini oluşturan ve büyük oranda istihdam sağlayan ticari araçları destekleyecek uygulamaların devreye alınmasına ihtiyaç vardır.

İbrahim Orhon (ToyotaSa Genel Müdürü): Kademeli ÖTV artışı daha uzun vadeye yayılmalıydı. İlk döneme göre satışlar azalacaktır. Kasım ayından itibaren ÖTV indirimi bekleyenler vardı ve martta indirim gelince kısa sürede stoklara hücum oldu. Ama bu dönem gelen müşteriler birikimi olanlardı. Fakat normal zamanda asıl müşteriler kredi kullanarak otomotiv alanlar. Sektörün uzun vadeli planlar yapabilmesi için müşteri profilinin yine kredi kullanarak otomotiv alanlara dönmesi lazım. Ama bu indirimin bu kitleleri harekete geçireceğini düşünmüyorum.

Ali Haydar Bozkurt (Daihatsu Genel Müdürü): Geçtiğimiz üç ay kadar hareket kazandırmayabilir ama yine de otomotiv sektörüne katkı sağlayacak bir gelişme olarak değerlendiriyoruz. Fakat bu teşviğin sene sonuna kadar olması gerekirdi. Yaz döneminde genelde otomotiv pazarı belli oranda azalır. Bu teşvik bir miktar katkı sağlayacaktır fakat asıl hareketliliğin gözlemleneceği yıl sonunda teşviğin sürmemesi bizler açısından hayal kırıklığı yaratacaktır. Oranlar beklentinin üzerinde arttı. Bu da fiyatlara 2bin 500-3bin 500 TL arasında yansıdı. Üç ayda yaşanan satışlardaki yüksek artışları yakalamak pek mümkün olmayacak. 

Özcan Keklik (GM Türkiye Genel Müdürü): ÖTV konusunda beklenti oranların aynı şekilde devam edeceği yönündeydi.  Bu artıştan sonra fiyatlar yükselecek. Hiç olmamasından iyidir ancak zaten durgun geçen yaz aylarındaki satış şimdi daha zayıf geçecek gibi gözüküyor. (Radikal)