Otomotiv 'daralma' bekliyor

Otomobil üretiminin 55 bini aşarak rekor kırdığı haziranda iç satışlar yüzde 19.4 oranında azalarak 33 bine kadar geriledi. Üretimi ise 43 bine yaklaşan ihracat sürükledi.

ANKARA - Otomobil üretiminin 55 bini aşarak rekor kırdığı haziranda iç satışlar yüzde 19.4 oranında azalarak 33 bine kadar geriledi. Üretimi ise 43 bine yaklaşan ihracat sürükledi. Sektör iç piyasadaki daralmaya bağlı olarak bu yılın ikinci yarısında üretimde azalma beklerken, ihracat artışının önceden belirlenen programdan kaynaklandığı ve kurdaki artışın ihracatı artırmayacağı belirtiliyor.


Büyütmek için tıklayınız

Otomotiv Sanayi Derneği'nin verilerine göre haziran ayında toplam motorlu taşıt satışları yüzde 9.6 oranında azalarak 58 bin 590'a inerken, bu kapsamdaki otomobil satışları ise yüzde 19.4'lük bir daralmayla 32 bin 982'ye indi. Geçen yıl haziranda 40 binden fazla otomobil satılmıştı. Toplam motorlu taşıt üretiminin yüzde 17.8 artarak 98 bin 646'ya yükseldiği haziran ayında bu kapsamdaki otomobil üretimi ise yüzde 22.5'lik büyümeyle 55 bin 298'e kadar çıktı. İç satışları azalan sektörün ihracatında ise yüzde 45.4'lük bir büyüme yaşandı.
Pazarda küçülme
Haziranda toplam 42 bin 680 otomobil ihraç edildi. Toplam motorlu taşıtlar ihracatı ise yüzde 30.7 artarak 67 bin 62'ye kadar yükseldi. OSD'nin açıklamasında, döviz kurlarının düşük seyretmesi sonucunda aşırı değerlenen YTL'nin etkisi ve tüketici kredi faiz oranlarının cazip olması yüzünden bu yıl ocak-haziran döneminde toplam taşıt araçları satışının yüzde 8.7, otomobil satışlarının da yüzde 7.4 arttığına dikkat çekildi. Bu dönemde toplam 351 bin 969 motorlu taşıt satışı gerçekleşti.
Bunların 200 bin 111'ini otomobiller oluşturdu. Otomobil satışlarında ithal otomobillerin payı yüzde 70 olarak gerçekleşti. Ocak-haziran döneminde yerli otomobil satışları yüzde 1, ithal otomobil satışları ise yüzde 11 arttı. Ana ve yan sanayi ürünlerine yansıyan yüzde 20'lik maliyet artışının sadece bir kısmının tüketiciye yansıtılmasıyla birlikte bu yıl haziran ayında taşıt araçları satışlarının azalmaya başladığı belirtildi. Yılın ikinci yarısında yaşanması olası belirsizliklerin pazarın küçülmesine neden olacağı tahmin edildi.
OSD, açıklamasında devam eden ihracat projeleriyle iç talepte yaşanan olumlu gelişmelerin toplam taşıt aracı üretiminin, 2005 yılı Ocak-haziran dönemine göre yüzde 13 ve otomobil üretiminin yüzde 19 artmasına neden olduğu kaydedildi. Ancak yılın ikinci yarısında üretimin de azalacağı öngörüldü. Bu azalmanın, özellikle iç pazara yönelik üretim yapan firmaları olumsuz etkileyeceği anlatıldı.
Ocak-haziran döneminde toplam motorlu taşıtlar üretimi 501 bin 658, otomobil üretimi ise 276 bin 794 olarak gerçekleşti. Sektörün bu dönemdeki ihracatı ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15 arttı.