Otomotiv devleri 'yen'den şikâyetçi

Amerikalı otomotiv üreticileri Japon rekabetiyle başedebilmek için Başkan George Bush'a çıktı. Dev şirketlerin yöneticileri görüşme sonrası yaptıkları açıklamada devlet desteği istemediklerini belirtti.

İSTANBUL - Amerikalı otomotiv üreticileri Japon rekabetiyle başedebilmek için Başkan George Bush'a çıktı. Dev şirketlerin yöneticileri görüşme sonrası yaptıkları açıklamada devlet desteği istemediklerini belirtti. General Motors (GM), Ford ve Chrysler icra kurulu başkanları ilk kez görüştükleri Başkan Bush'a rekabet olanağını ortadan kaldıran 'zayıf Japon Yeni' konusunda şikâyette bulunduklarını söyledi.
ABD'li otomotiv devleri, uzun süredir Asyalı rakipleri karşısında pazar payı kaybediyor. Sokaklarda Uzakdoğu yapımı araçların sayısı artarken, özellikle Toyota piyasada çok sağlam adımlarla ilerliyor. Bush, bir saat süren görüşmenin ardından yaptığı açıklamada şöyle konuştu: "Ticarette bize, bizim size davrandığımız gibi davranın. Pazarlarımız sizin mallarınıza açık. Sizin pazarlarınızın da otomobil dahil bizim tüm mallarımıza açık olmasını istiyoruz."
Ford İcra Kurulu Başkanı Alan Mulally 1979'da Chrysler'i iflastan kurtaran devlet desteğine benzer bir destek isteyip istemedikleri sorusuna 'Kesinlikle hayır' yanıtını verdi.
General Motors İcra Kurulu Başkanı Rick Wagoner ve Chrysler İcra Kurulu Başkanı Tom Lasorda da devlet desteği istememelerinin nedenini 'Herşey bize bağlı. Önce kendimizi rekabetçi hale getirmeliyiz' diyerek açıkladı. Otomotivcilerin toplantıda, yükselen sağlık sigortası maliyetlerinin çeliğe ödedikleri parayı geçmesini de şikâyet ettikleri öğrenildi.