Otomotiv devlerine 'hava kirliliği' davası

ABD'de Kaliforniya Adalet Bakanlığı, dünyanın altı büyük otomobil devine ürettikleri araçlarla havayı kirlettikleri gerekçesiyle milyonlarca dolarlık tazminat davası açtı.

SAN FRANCİSCO - ABD'de Kaliforniya Adalet Bakanlığı, dünyanın altı büyük otomobil devine ürettikleri araçlarla havayı kirlettikleri gerekçesiyle milyonlarca dolarlık tazminat davası açtı. Kaliforniya Adalet Bakanı Bill Lockyer, Ford Motor, General Motors ve Toyota Motor'un da aralarında bulunduğu altı şirket hakkında Kuzey Kaliforniya Bölge Mahkemesi'nde açılan davanın bir ilk olduğunu belirterek, üreticilerden araçların havaya verdiği zararı karşılamalarının istendiğini söyledi.
Dava açılan diğer şirketler ise Alman Daimler Chrysler'in ABD'deki kolu Chrysler Motors, Honda Motor'un Kuzey Amerika birimi ve Nissan Motor olarak açıklandı. Davada, ürettikleri araçların küresel ısınmayı önemli ölçüde artırdığı, ABD'nin en kalabalık eyaleti Kaliforniya'da çevre sağlığı, altyapı ve kaynaklara zarar verdiği ileri sürüldü. Lockyer, dava dilekçesinde araç üreticilerinin, milyonlarca araçla havaya büyük miktarda karbondioksit yayılmasına neden olduğunu gerekçe gösterdi.