Otomotiv devlerinin Türkiye'ye ilgisi

İngiltere'de Rover şirketinin iflası İngiliz otomotiv sektörünün geleceğine ilişkin kaygıları artırırken, sektördeki üretim tesislerinin, maliyetlerin daha ucuz olduğu Türkiye gibi ülkelere kaydırması eğiliminin giderek artması bekleniyor.

LONDRA - İngiltere'de Rover şirketinin iflası İngiliz otomotiv sektörünün geleceğine ilişkin kaygıları artırırken, sektördeki üretim tesislerinin, maliyetlerin daha ucuz olduğu Türkiye gibi ülkelere kaydırması eğiliminin giderek artması bekleniyor.
The Independent gazetesi, İngiltere'nin önde gelen otomotiv şirketlerinden MG Rover'in iflasının, sektörde yarattığı kaygıları değerlendirirken, 1999'dan bu yana İngiltere'de yıllık otomobil üretiminin yüzde 8.3 azalarak 1 milyon 640 bin adede gerilediğine dikkat çekti. Otomotiv şirketlerinin üretim tesislerini maliyetlerin daha ucuz olduğu ülkelere kaydırdıklarına işaret eden gazete, Manchester Business School öğretim üyelerinden Prof. Karel Williams'ın, "Orta vadede Ford kendisine 'kamyonet montajını Polonya veya Türkiye yerine neden Southhampton'da yapıyoruz' sorusunu soracak" sözlerini aktardı.
Gazete, otomotiv ana sanayisindeki eğilimin, yan sanayisini olumsuz etkilediğine işaret ederek, 1998 yılından bu yana İngiltere'de yan sanayide çalışanların sayısının yüzde 16'lık bir düşüşle 142 bine indiğini belirtti. Gazete şunları yazdı: "Yan sanayisindeki gerilemeye, bir İngiliz şirketinin maliyetlerinin yüzde 30'una kadar daha düşük maliyetlerle üretim yapabilen Çin, Hindistan, Çek Cumhuriyeti, Rusya ve Türkiye gibi ülkelerce sağlanan daha ucuz mallar yol açtı. Ford gibi daha büyük gruplar ise maliyetlerini azaltmak için kendilerine mal sağlayan Avrupalıların üretimlerini bu ülkelere kaydırmalarını istedi."
Otomobilcilerin montajı Doğu Avrupa ve Asya'da yapmanın da ucuz olduğunu anladıklarını belirten gazete, İngiltere'nin sektörde rekabet edemediğini yazdı. Gazete, "Bir işçinin emeklilik maliyeti, İngiltere'de haftada 80 sterline mal oluyor. Doğu Avrupa'da ise bir işçinin toplam maliyeti 80 sterlini bulmuyor. İngiltere'de işçiler bedava çalışsa bile üretim daha pahalı olur" görüşüne yer verdi.