Otomotiv sektörü ihracatta liderliği kaptırmıyor

Otomotiv sektörü ihracatta liderliği kaptırmıyor
Otomotiv sektörü ihracatta liderliği kaptırmıyor
Türkiye genelinde yılın ilk 11 ayında 15,6 milyar dolarla toplam ihracattan yüzde 15 pay alan otomotiv sektörü, 2010'u lider bitirme yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliğinin (OİB) raporuna göre, 2010 yılı 11 aylık ihracatı 14,2 milyar dolara ulaştı. Bu ihracat rakamıyla OİB, Türkiye genelinde sektörler arasında ihracat liderliğini de garantiledi. 

Türkiye genelinde ise yılın ilk 11 ayında 15,6 milyar dolarlık ihracatla toplam dış satışlardan yüzde 15 pay alan otomotiv endüstrisi, 2010'u lider bitirme yolunda emin adımlarla ilerliyor. Sektör kasım ayında da 1 milyar 308 milyon dolarlık satış ve yüzde 14 ihracat payıyla bu dönemi de lider tamamlarken, yıl sonunda toplam satışlarda 18 milyar dolara ulaşma yolunda yoğun şekilde çalışıyor. 

Türkiye İhracatçılar Meclisinin (TİM) kasım ayı ihracat verileri incelendiğinde de toplam ihracat 9,4 milyar dolar olurken, otomotiv endüstrisi yüzde 14 pay ile birinci sırada yer aldı.
Geçtiğimiz ay Türkiye geneli otomotiv ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7 gerilemesine rağmen 1 milyar 308 milyon dolar ihracat gerçekleşmişti. OİB değerlendirmelerinde ihracat düşüşünün en önemli nedeni, 2009 ile 2010 yılı arasındaki avro/dolar çapraz kur farkı gösterildi.

18 MİLYAR DOLARLIK HEDEF
OİB Başkanı Orhan Sabuncu, 2010'da avro/dolar çapraz kurlarında sıkıntı yaşamalarına rağmen, ihracatta liderliği bırakmadıklarını, buna sektör olarak sevindiklerini, ancak kurların böyle gitmesi halinde 2011'de aynı mutluluğu tekrarlayamayacaklarını belirtti. 

Sabuncu, şunları kaydetti:
Otomotiv endüstrisi ihracatının yüzde 90'ı avro ile yapılıp ihracat rakamlarının dolar ile hesaplanmasından dolayı 2010 kasım ayı yüzde 13 olumsuz olarak etkilenmiştir. Diğer bir olumsuz etki de kasım ayındaki bayram tatilidir. Bir diğer önemli etken özellikle AB 'de trafiğe çıkan araçlardaki çok önemli düşüştür. Bu üç etken endüstrimizin ihracatının düşmesine neden olmuştur.” 

Türkiye'nin 11 aylık toplam ihracatının 102,1 milyar dolara ulaştığına dikkati çeken Sabuncu, ihracat rakamları içinde otomotiv sektörünün payının yüzde 15'e ulaşarak 15,6 milyar doları aştığını bildirdi.
Sabuncu, aralık ayı ihracat rakamlarının da ilave edilmesiyle 2010 yılında 18 milyar dolarlık hedefe ulaşacaklarına inandığını, şimdiden 2011 için yeni hedefler peşinde koştuklarını vurguladı. (AA)

bigPara.com

    ETİKETLER:

    Avrupa Birliği

    ,

    Türkiye