Otomotivci istiyor, hükümet kararsız

ÖTV indiriminin sonuna yaklaşılırken Ankara'da kulis trafiği arttı. Hükümet teşvikin ithalatı artırmasından ve dış ticaret makasının açılmasından kaygılanıyor. Otomotivciler ise ÖTV döneminde, vergi gelirinin 400 milyon TL arttığını söylüyor
Haber: SONGÜL SELVİ / Arşivi

ANKARA - Ekonomik kriz önlemleri arasındaki ÖTV indiriminin sonuna gelinirken hükümet ve otomotiv sektörü arasındaki görüşmeler artıyor. Otomotiv sektörü temsilcileri, hükümetin mart ayında başlattığı ve 15 Haziran’da süresi dolacak olan üç aylık ÖTV indirimi teşviğini uzatmak için Ankara’da kulis trafiğini artırdı. 

Babacan ile görüştüler
Ekonominin Koordinasyonundan Sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan başta olmak üzere bir çok yetkili ile biraraya gelen sektör temsilcileri, hükümetin kafasındaki iki soru işareti ile karşı karşıya kaldı.
Hükümet yetkililerinin kafasındaki birinci soru işaretinin, ÖTV teşviğinin ardından ithalata dayalı olan otomotiv sektöründe toplam ithalat rakamında artışı körüklediği ve dış ticaret açığı  makasını artırmasından duyduğu kaygı olduğu kaydedildi. ÖTV indiriminin uzatılmaması için hükümetin ileri sürdüğü bir diğer nedenin ise sektörün önümüzdeki günlerde siparişler nedeni ile canlanacağı olduğu öğrenildi. Otomotiv sektörüne ÖTV teşviğinin uzatılması Babacan’ın TÜSİAD, TOBB, TİM, MÜSİAD gibi sanayinin çatı kuruluşlarının temsilcileri ile geçen günlerde gerçekleştirdiği toplantıda da gündeme geldi. Babacan’ın, otomotivde ÖTV teşviğinin uzatılması talebine yönelik, ‘ithalat rakamı artıyor’ ve ‘ağustos ayındaki siparişler nedeniyle sektör canlanır’ cevabını verdiği öğrenildi.
Sektör temsilcilerinin ise ithalat olmadan sektörün yürüyemeyeceğini ve temmuz ve ağustos ayında verilen siparişlerin tek bir firmanın olduğu cevabını verdikleri kaydedildi. Sektör temsilcilerinin, ayrıca ÖTV indirimi olduğu dönemde otomotivden elde edilen ÖTV gelirinin geçen yıla göre 400 milyon fazla olduğunu söyledikleri belirtildi.

‘İşten çıkarmalar sürer’
Sektör temsilcilerinin ÖTV indiriminin devam etmemesi durumunda, işten çıkarmaların devam edeceği sinyalini verdiği öğrenildi. Hükümet yetkilileri ile gerçekleştirilen görüşmede, krizin devam ettiği, sektör üzerinde büyük yük oluşturan ÖTV’nin bir süre daha indirimli olarak uygulanması durumunda rahat nefes alınabilineceğini ileri sürdükleri belirtildi. Hükümetin bu hafta gerçekleştireceği görüşmelerin ardından önümüzdeki günlerde karar açıklanacak.