Otomotivciler hedefe koşuyor

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), sektörün 2005 yılındaki ihracatının 11-12 milyar dolar olarak gerçekleşmesinin öngörüldüğünü açıkladı.

İSTANBUL - Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), sektörün 2005 yılındaki ihracatının 11-12 milyar dolar olarak gerçekleşmesinin öngörüldüğünü açıkladı. OSD'nin 31. Olağan Genel Kurulu'na sunulan faaliyet raporunda, özellikle petrol fiyatlarındaki artışın girdi maliyetlerini yükseltmesinin beklendiğine dikkat çekildi.
OSD'nin 2005 yılı tahminlerine de yer verilen raporda, hurda araçlara ÖTV indiriminin kalkmasıyla, bu yıl otomobil pazarının yüzde 20 daralmasının beklendiği belirtilerek, şöyle denildi:
"Ticari araç pazarında da daralma beklentisine paralel olarak, sektörde kapasite kullanma oranlarının düşeceği tahmin edilmektedir. Toplam pazarda da düşüş oranının yaklaşık yüzde 20 olacağı ve 2005 yılında otomobil pazarının 350 bin adet, toplam pazarın ise 600 bin adet düzeyinde gerçekleşeceği beklenmektedir."
OSD, yeni yönetimini de belirledi. Tek listeyle gidilen seçimde OSD başkanlığına Turgay Durak yeniden seçildi. OSD Genel Kurulu'nun ardından düzenlenen törende konuşan Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, otomotiv sektörü için 2 yıl sonra 15 milyar dolarlık ihracat hedefinin az olduğunu belirterek, "Gelin, bunu bu sene yapalım, kapasiteleri zorlayalım" dedi. Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen son günlerde piyasalarda yaşanan gelişmelerle ilgili olarak da "ABD'deki faiz oranları arttı. Ona göre çeşitli hareketlenmeler olabilir. Ama ekonomimiz son derece sağlıklı" açıklamasını yaptı.
Yatırım şart
Otomobil sanayiinde başarının geleceğini, kısa vadede 1 milyon adet üretim ve 700 bin adet ihracat, orta vadede, 1.5 milyon adet üretim ve 1 milyon adet ihracat olarak değerlendiren OSD Başkanı Turgay Durak, "Hedef 480 bin istihdam ve 15 milyar dolar ihracat. Bunun için en az 4 milyar dolar yatırım gerekli" diye konuştu.
Turgay Durak, yabancı sermayenin Türkiye'de yatırım yapma isteğinin artış gösterdiğini belirterek, şöyle devam etti:
"Ancak sanayimizin beklentileri karşılanamadığı için ek yatırımlar hayata geçirilemedi. 2004'te üretilen 823 bin aracın 508 bini ihraç edildi. 2005'de ise bu rakam 560 bine çıkacak."