Otomotivde 250 bin yeni istihdam hedefi

Petrol Ofisi A.Ş. (POAŞ) Genel Müdürü ve Karsan A.Ş. Yönetim Kurulu üyesi Jan Nahum, "Türkiye, gelecek 10 yılda AB'nin araç tasarımı konusunda etkili olmalı" dedi.

BURSA - Petrol Ofisi A.Ş. (POAŞ) Genel Müdürü ve Karsan A.Ş. Yönetim Kurulu üyesi Jan Nahum, "Türkiye, gelecek 10 yılda AB'nin araç tasarımı konusunda etkili olmalı" dedi.
Türkiye Kalite Derneği Bursa Şubesi ile Bursa Sanayici ve İşadamları Derneği'nin işbirliğiyle düzenlenen '3. Kalite ve Başarı Sempozyumu'nda konuşan Nahum, üretim pazarına giren kalabalık ülkelerin Türkiye için tehdit oluşturduğunu söyledi. Nahum, Türk otomotiv sektörünü özellikle Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin'in ciddi şekilde tehdit ettiğini, Türkiye'de üretilen bazı modellerin bu ülkelere kayabileceğini belirtti.
Ford OtosanYönetim Kurulu üyesi Ali İhsan İlkbahar ise, 2 milyon araç üretimine doğru başlatılan hamleye hükümetin destek vermesi gerektiğine işaret ederek, şunları söyledi:
"Türkiye'de yıllık otomotiv üretimini toplamda 2 milyon adete çıkarmalıyız. Bu 250 bin kişilik yeni istihdam, 7-8 milyar dolarlık yatırım ve sektördeki dış ticaretin 25 milyar dolara yükselmesi demektir."