Otomotivde hedef 7 yılda 600 bin kişiye iş yaratmak

Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) Başkanı ve Ford Otosan Genel Müdürü Turgay Durak, "Yıl sonuna kadar otomotivde 1 milyon adetlik araç üretimine ve 650 bin adetlik araç ihracatına ulaşacağız.

İSTANBUL - Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) Başkanı ve Ford Otosan Genel Müdürü Turgay Durak, "Yıl sonuna kadar otomotivde 1 milyon adetlik araç üretimine ve 650 bin adetlik araç ihracatına ulaşacağız. İhracatın yüzde 90'ından fazlası AB ülkelerine yapılıyor ve bu da Türk otomotiv sektörünün yüksek teknoloji ve rekabet düzeyini gösteriyor" dedi.
Durak, geleceğe dönük hedefleri ve beklentileri yükselttiklerini de belirterek, "Orta vadede, 7-8 yıl içinde 2 milyon araç üretmeyi, bunların 1.5 milyon adedini ihraç etmeyi ve 25 milyar dolar ihracat geliri elde etmeyi ve 600 bin kişiye istihdam yaratmayı amaçlıyoruz" diye konuştu.
Ford Otosan tarafından organize edilen, İstanbul Teknik Üniversitesi, Otomotiv Sanayii Derneği, Otomotiv Teknolojileri Araştırma Merkezi ve Sabancı Üniversitesi'nin katılımıyla gerçekleştirilen ve Avrupa Birliği 6. Çerçeve Programı etkinliği olarak kabul gören Uluslararası Otomotiv Teknolojileri Konferansı ICAT 2006'nın açılışında söz alan Turgay Durak, şöyle konuştu: "Türk otomotiv sanayisi 1960'-larda ticari araç üretmeye başlamasıyla, geliştirme çalışmalarına başladı. Gümrük Birliği anlaşmasının ardından araç ve parça ihracatına dayanan bir sektör haline geldi. Bugün, sektörümüz Türkiye'deki bütün sektörler içinde birinci sırada yer alıyor."
Türkiye'de Ar-Ge'de birçok yenilik olduğunu ifade eden Durak, konuşmasını "Avrupa'daki ortaklarımıza 'Düşük maliyetli üretim geliştirme kaynağı olarak Türkiye'yi birinci sıraya koyun' diyoruz Biz de onlar için en yüksek kalitede yeni ürünleri sunacağız" sözleriyle bitirdi.