Otomotivde mühendis ihracatına başladık

Otomotivde mühendis ihracatına başladık
Otomotivde mühendis ihracatına başladık

Focus un 1 litrelik versiyonu 100 km de 5 lt benzin yakacak.

Mühendislik ihracatını bu yıl 2 katına çıkaracak olan Ford Otosan, tüm Puma motorlarının Ar-Ge ve mühendislik çalışmalarından sorumlu olacak.
Haber: MEHMET ALİ KANTARCI / Arşivi

2014 yılına kadar yeni model ve fabrikalara 1 milyar doların üzerinde yeni yatırım yapacak olan Ford Otosan, dünyaya mühendislik ihraç etmeye başladı. Böylece Türk otomotiv sektöründe bir ilke imza atan şirket, Ford Motor Company’nin dünya üzerindeki birçok fabrikasına yaptığı mühendislik desteğini arttıracak. Yıllık 3.5 milyar dolarlık araç ihracatı gerçekleştiren şirket, geçen yıl elde ettiği 100 milyon dolarlık mühendislik ihracatını bu yıl 2 katına çıkaracak. Ford Otosan tüm dünyada 2 milyona yakın üretilen ve Transit, Mondeo ile Ranger’da kullanılan tüm Puma motorlarının Ar-Ge ve mühendislik çalışmalarından sorumlu olacak.
Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, 2007’de TÜBİTAK Gebze’de açtıkları mühendislik merkezinde çalışan sayısının 2012 sonunda 600’den 1300’e çıkacağını söyledi. Ford’un kendilerinden istediği mühendislik hizmetlerinin arttığını kaydeden Yenigün 2.7 bin metrekarelik Ar-Ge merkezinin yeni bina alınmasıyla 6.2 bin metrekareye çıkacağını bildirdi. 

Mühendislerin tamamı Türk
Tamamı Türk olan bu mühendislerin Ford’un dünyadaki ürün projeleri, motor geliştirilmesi, şanzıman tasarımları ve kalibrasyon sistemleri üzerinde çalıştığını kaydeden Yenigün, Çin’den ABD ’de üretilecek olana kadar yeni projelerin devreye girişlerinde Türkiye ’den bir grup mühendisin gidip destek olduğunu dile getirdi. Yenigün özellikle motor konusundaki çalışmaların gelecekte daha değişik üretim projelerine kapı açabileceğini belirtti.
Hükümetin açıkladığı teşvik paketinin detayların ortaya çıkmasıyla iyi bir noktaya ulaşıldığını belirten Yenigün, “Türkiye’nin 2023 vizyonunda 4 milyon araç üretilmesi var. Bunun 2 milyonluk kısmı mevcut yatırımların kapasite artışları ile olur. Geri kalanı için ise teşvik tetikleyici bir etki sağlar. Bunun için teşvikler devreye girecek, yeni oyuncular gelecek” dedi.

Hedef yine liderlik 1 litrelik Focus geliyor
Son 10 yıldır olduğu gibi 2012 yılını da pazar lideri olarak kapatmak istediklerini kaydeden Yenigün, yeni ürünlerin buna önemli destek sağlayacağını belirtti. Temmuzda Focus’un 1.0 litre Ecoboost motorunu sunacaklarını söyleyen Yenigün, “Bu araç bir A4 sayfası büyüklüğünde motora sahip. Bu motordan 100 ve 125 beygir gücünde iki versiyon olacak. 100 km’de 5 litre yakıt harcıyor. Bu motorlarla dizel benzinli farkının ortadan kalkacağını öngörüyoruz” dedi. Bu yıl 820-830 binlik toplam satış öngördüklerini belirten Yenigün haziranda geçen ayın biraz altında satış beklediklerini söyledi.

Arazicilere Fabia Scout
Skoda’nın kompakt boyutları ve pratik özellikleriyle ön plana çıkan modeli Fabia Combi, arazi araçlarından esinlenilen donanımlara sahip “Scout” versiyonuyla piyasaya girdi. Fabia Combi Scout, 1.4 lt benzinli ve 1.6 lt yeni nesil TDI dizel motor seçenekleri, 37 bin TL’den başlayan kampanyalı fiyatlarla satışa çıktı.

Peugeot 107 yenilendi
Peugeot’nun mini sınıftaki aracı 107 artık daha modern. Yeni 107, 5 kapılı kasa ve 1 lt otomatik motor/şanzıman birleşimi ile Türkiye pazarına 29.9 bin TL’den başlayan fiyatla girdi. Modelin kullanım tasarrufu da 100 kilometrede 4,5 litreye düşürülen yakıt tüketimi ile iyileştirildi.

bigPara.com