Otomotivde tek sorun yüksek vergi

Otomotivciler, ihracatın lokomotifi konumundaki tekstil sektörüyle arayı giderek kapatıyor. Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) Başkanı Turgay Durak, bu yıl otomotiv sektöründe 11-12 milyar dolarlık ihracat beklediklerini belirterek...
Haber: İLKER PEHLİVAN / Arşivi

İSTANBUL - Otomotivciler, ihracatın lokomotifi konumundaki tekstil sektörüyle arayı giderek kapatıyor. Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) Başkanı Turgay Durak, bu yıl otomotiv sektöründe 11-12 milyar dolarlık ihracat beklediklerini belirterek, "Tekstille aramızdaki farkın biraz daha kapanacağını umuyoruz" diye konuştu.
Türk-Alman Ekonomi Kongresi kapsamındaki 'Otomotiv ve Yan Sanayi' konulu toplantısına katılan Alman otomotivciler, Türk pazarına bakışları hakkında bilgi verdi. Başkanı Durak, 2005'te 860 bin araç imal edilmesi ve bunun 560 bininin de ihraç edilmesinin beklendiğini ifade etti. Türkiye'de her bin kişiye düşen araç sayısının 100, AB'ye yeni üye ülkelerde 200-300 olduğunu belirten Durak, şunları kaydetti: "200'e çıkabilmemiz için 7 milyon araç gerekiyor. Yani 7 yıllık sipariş demek. Yeter ki yüksek vergilerle önümüz kesilmesin."
Aunde Group Üst Yöneticisi (CEO) Rolf Königs de stratejik önemi nedeniyle Türkiye'de bulunduklarını belirterek, "Türkiye'den yararlanmak istiyoruz. Sömürmek, suistimal etmek değil. Fabrikalarımızı 7'ye çıkarmayı ümit ediyoruz. Bursa, Gemlik ve Aksaray'da da fabrika kurmayı düşünüyoruz."
MAN Türkiye Başkanı Dirk Wülfing de, Türkiye'de otomotivde eğrinin hızla yukarı, Avrupa'ya doğru gelişeceğini söyledi. Ford Werke Başkanı Bernhard Mattes de Rusya ve Türkiye'deki otomotiv pazarının açıldığını vurguladı. Daimler Chrysler AG/Evo Bus Yöneticisi Wolfgang Presinger de, "Burada işgücü sayesinde elde ettiğimiz maaş avantajı çok önemli" dedi.