Otomotivin duayeni Yüce'ye büyük ödül

Türk otomotiv sektörünün duayenlerinden, Skoda otomobil fabrikalarının Türkiye temsilcisi Yüce Auto'nun Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Yüce, Çek Cumhuriyeti tarafından 'Şükran Nişanı' (Gratias Agit) ile onurlandırıldı.

PRAG - Türk otomotiv sektörünün duayenlerinden, Skoda otomobil fabrikalarının Türkiye temsilcisi Yüce Auto'nun Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Yüce, Çek Cumhuriyeti tarafından 'Şükran Nişanı' (Gratias Agit) ile onurlandırıldı. Çek Cumhuriyeti'nin Şükran Nişanı'na layık görülen ilk Türk olan Orhan Yüce ödülünü, Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Cyril Svoboda'nın elinden aldı.
Çek Cumhuriyeti, 1996'dan bu yana ülkeleriyle ikili ilişkilerini geliştiren ve ülkelerinin yurtdışında tanıtımına katkıda bulunan kişileri 'Şükran Nişanı' ile ödüllendiriyor. Cerninsky Sarayı'ndaki resmi törenle dün ödülünü alan 77 yaşındaki Orhan Yüce, "50 yıllık meslek hayatımın en mutlu gününü yaşıyorum" dedi.
Çek kültürünün temsilcileri
Ayrıca, Eski ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright, Kamboçya Kralı S. Norodom, Vatikan Başkardinali S. Thomas ve İngiltere'nin ünlü yargıçlarından Sir Colman Anthony de Şükran Nişanı ile onurlandırıldı. Törende konuşan Çek Bakan Svoboda, ödül alan yerli-yabancı herkesin Çek kültürünün en iyi temsilcisi olduğuna dikkat çekti. Bunun için dil, din ve milliyet farkının önemli olmadığını vurgulayan Svoboda, "Sizler bizim yurtdışındaki elçilerimizsiniz. Bu görevi en iyi şekilde devam ettireceğinize inanıyoruz" dedi. Orhan Yüce de, "Çok onur duydum. Bu benim için hayatımda aileme bırakacağım en güzel hediye olacak. Türkiye'ye ilk kez böyle bir ödül veriliyor. O konuda da çok mutluyum. Bugün benim en mutlu günüm" şeklinde koruştu.