Otomotivin gözü bankada

Döviz kurundaki yüzde 20'lik artış otomobil fiyatlarına yüzde 5 civarında yansıdı. Otomotiv sektörünün temsilcilerine göre tüketici, otomobil fiyatlarından çok bankaların faiz oranlarına odaklanmış durumda. Çünkü otomobil satışlarının yüzde 70'i banka kredisiyle gerçekleşiyor.
Haber: SİBEL ÜNLÜ / Arşivi

İSTANBUL - Döviz kurundaki yaklaşık yüzde 20'lik artış otomobil fiyatlarına mayıs sonu ve haziran başında ortalama yüzde 5 yansıdı. Ford, yüzde 2-4, Renault yüzde 3, Fiat yüzde 4.5, Hyundai yüzde 5 zam yaptı. İthal otomobillerde bu oranın birkaç aya yayılarak yüzde 20'leri bulacağı tahmin ediliyor. Piyasa zam beklentisi nedeniyle mayıs ve haziran aylarını yoğun yaşıyor.
Tofaş Üst Yöneticisi Alfredo Altavilla, konuya ilişkin amaçlarının, piyasalardaki dalgalanmaları fiyatlara yansıtmamak olduğunu ifade etti. Altavilla, geçtiğimiz üç haftanın farklı bir dönem olduğunu belirterek, "Sağduyuyla davranmak gerekiyor. Her zaman inişler çıkışlar olabilir" dedi.
'Paniğe gerek yok'


Büyütmek için tıklayınız

Özel bir durumun olmadığını, panik yapmamak gerektiğini dile getiren Altavilla, fiyatlar konusunda çalışmaları devam ettireceklerini söyledi. Döviz fiyatlarının artışına da dikkat çeken Alfredo Altavilla, dövizdeki hızlı yükselişe rağmen kendilerinin fiyatlarını bu kadar hızlı değiştirmediklerini belirterek, şöyle devam etti: "YTL hareketliliğinin bir kısmını fiyatlarımıza yansıttık. Bu artış, döviz artışının dörtte biri düzeyinde. Yıl sonu hedeflerimizi revize etmek için henüz çok erken. Trendin stabil hale gelmesi lazım. Hacim açısından mayıs iyi bir aydı. İkinci üç aylık performansımızı gördükten sonra hedeflerimiz konusunda daha net bir şey söyleyebiliriz."
Altavilla, yerli firma olmalarından dolayı diğer firmalara karşı fiyat konusunda rekabet üstünlüğü sağlayıp sağlamayacaklarını sorusunu yanıtlamak için hâlâ çok erken olduğunu belirtti.
Tedarikçiler belirleyici
Üretici firma olmalarından dolayı fiyat avantajlarının bulunduğunu dile getiren Altavilla, aynı zamanda Tofaş'ın araç ithal ettiğini de anımsattı. Alfredo Altavilla, "Yerel üreticiler için önemli olan tedarikçilerin yaptığı ithalat. Tedarikçilerin kurdan etkilenmeleri bize yansır. Biz de bu konuları konuşuyoruz. Amacımız, dalgalanmaları fiyatlarımıza yansıtmamak" diye konuştu.
Tofaş Finans Direktörü Nezih Olcay da, doların 2003 yılındaki seviyesinde olduğunu bu nedenle paniği büyütmemek gerektiğini söyledi. Nezih Olcay fiyatlardan daha ziyade taşıt kredisi faiz oranlarının belirleyici olacağını ifade etti. Satışların yüzde 70'i geçen oranda krediyle yapıldığını hatırlatan Olcay, tüketicinin otomobilin fiyatından ziyade ödeyeceği taksit miktarına ve vadeye odaklandığını da dile getirdi.
'Tüketiciyi tetikler'
Olcay, kurun etkisine ilişkin ise şunları söyledi: "Avro 2 YTL'nin üzerinde durursa olumsuzluk büyür. 1.70-1.80'ler fazla hissedilmez. Bizim tahmininiz avronun 1.80-1.85 YTL'de durulacağı." Bu arada bazı bankaların taşıt kredisi başvurularında üç hafta öncesine göre tüketicilere daha uzun sürede geri döndükleri de belirtilenler arasında.
Piyasasının önümüzdeki aylarda dengeye oturacacağı tahmininde bulunanlar arasında Yüce Auto Yönetim Kurulu üyesi Emir Marşan da var. Marşan, talebin zamlar nedeniyle düşebileceğini belirterek, "Ama fiyat artışlarının tek kalemde yapılmayacak olması tüketiciyi tetikleyecektir. 'Zam gelecek' düşüncesi piyasayı hızlandırabilir" dedi.