Otomotivin kalbi Bursa'da üretim ekonomik kriz öncesine dönüyor

Otomotivin kalbi Bursa'da üretim ekonomik kriz öncesine dönüyor
Otomotivin kalbi Bursa'da üretim ekonomik kriz öncesine dönüyor

Hükümetin aldığı tedbirler sonucunda otomobil üretiminde kapasite kullanım oranı yeniden artış gösterdi.

OYAK Renault, Bosch ve Mako gibi otomotiv devlerinin faaliyet gösterdiği Bursa Organize Sanayi Bölgesi'nde elektrik, az ve su tüketimi kriz öncesi değerlere yaklaştı

BURSA - OYAK Renault, Bosch ve Mako gibi otomotiv devlerinin faaliyet gösterdiği Bursa Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB), sanayi üretiminde önemli göstergeler olarak kabul edilen elektrik, doğalgaz ve su tüketimi miktarlarının kriz öncesi değerlerine yaklaştığı açıklandı.
Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkanı Mahmut Yılmaz, Bursa OSB’nin otomotiv ana ve yan sanayi ağırlıklı firmalara ev sahipliği yaptığını belirterek, bu sektörde ÖTV ve KDV indirimleriyle başlayan hareketlenmenin, kapasite kullanımlarına yansıdığını söyledi. Yılmaz, 2008’in son çeyreğiyle 2009’un ilk çeyreğinde elektrik, doğalgaz ve su tüketiminin, ciddi oranlarda düşüş gösterdiğini anımsatarak, şunları söyledi: “Üretime yönelik en önemli kriter, elektrik, doğalgaz ve su tüketim miktarlarıdır. Bunların metrik değerlerinin kriz öncesine yaklaştığını görüyoruz. Bu ciddi bir veri. Elektrik, doğalgaz ve suyun daha fazla kullanılması kapasite kullanımlarının arttığını gösteriyor. Tabii buna paralel olarak istihdamdaki erime de yavaşladı.”

Ödemelerdeki sorun sürüyor
OSBÜK çatısı altındaki diğer OSB’lerden de benzer haberler aldığını bildiren OSBÜK) Başkanı Mahmut Yılmaz, “Bir süre öncesine göre çok daha iyi durumda olduklarını söylüyorlar. Bilhassa devletin vergi indirimi yaptığı sektörlerin faaliyet gösterdiği OSB’lerde durum daha iyi” açıklamasında bulundu.
Mahmut Yılmaz, reel sektördeki bu olumlu gelişmeye rağmen, en ciddi sıkıntının çek-senet ödemeleri ve finans konularında yaşandığına dikkati çekerek, kriz sürecinde firmaların mali yapıları bozulduğu için sorunlar yaşadıklarını, çeklerin geri döndüğünü, ödemelerin yapılamadığını, finans bulmada güçlükler olduğunu anlattı.
Finans sorununun, ‘Bankalar kredi versin’ diyerek çözülemeyeceğini ifade eden Mahmut Yılmaz, devletin kredi kanallarını açacak düzenlemeleri yapması ve ortamı hazırlaması gerektiğini söyledi. OSBÜK Başkanı Yılmaz, finans sorununun çözümlenmesi ve bugün itibarıyla gözlemlenen hareketlenmenin devamı halinde, bu yıl eksi büyüme beklemediğini vurgulayarak, “Ben ‘Sıfır büyümeyi yakalarız’ diyorum. 2010 yılından itibaren de daha fazla hareketlenme başlar” diye konuştu.
Ekonomide karamsar havanın dağılmaya başladığını, moral değerlerin çok önemli olduğunu ifade eden Mahmut Yılmaz, “Sadece yenilerin değil, mevcut sanayi tesislerinin de teşvike ve morale ihtiyacı vardı. Eski yatırımlara teşvik verilmedi. Onların günahı ne? Bunun yeniden gözden geçtirilmesi lazım. Unutmayalım ki olumsuzluklara rağmen 100 milyar doların üzerinde ihracat, bunca istihdam mevcut sanayi tesislerinin eseri” diye konuştu.  Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu Başkanı  Mahmut Yılmaz, istihdamdaki erimenin yavaşladığını söyledi.

ÖTV indirimi satışları yüzde 42 artırdı
İSTANBUL - Mart ayında başlayan ve haziranın ortasında sona eren otomotivde ÖTV indirimi satışları neredeyse yarı yarıya artırdı. Haziranda otomotiv satışları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 42.8 artışla 41 bin 19 adede yükseldi. Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD), otomotiv pazarının ilk yarı performansını açıkladı. Bu yılın ilk yarısında toplam binek otomobil satışları geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 15.36 artarak 189 bin 696 adede ulaştı. Toplam hafif ticari araç satışlarıysa aynı dönem için geçen yıla oranla yüzde 15.16 azalarak 83 bin 661 adet olarak gerçekleşti. Türkiye otomotiv pazarında 2009 Haziran ayı binek otomobil satışları 41 bin 19 adet, hafif ticari araç satışları 20 bin 48 adet olmak üzere toplamda 61 bin 67 adet oldu. 

Ticari araç satışı hızlandı
Geçen yılın haziran ayı binek otomobil satışlarına göre yüzde 42.8 artış, hafif ticari araç satışlarına göreyse yüzde 13.91 artış görüldü. Haziran ayı binek ve hafif ticari araç toplam satışlarında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 31.83 artış oldu. Otomotiv pazarında haziranda Mayıs 2009’a göre binek otomobil satışlarında yüzde 7 azalış, hafif ticari araç satışlarındaysa yüzde 5.5 artış yaşandı. Toplam satışlarsa yüzde 3.4 azaldı. ODD verilerine göre, Türkiye’de geçen ay ikişer adet Bentley ve Lamborghini, birer adet de Ferrari ve Maserati satıldı. (aa)