Otomotivin keyfi gıcır!

Bu yıl 11'incisi düzenlenen ve dün sona eren Autoshow, otomotiv sektörüne doping etkisi yarattı. 600 bin kişinin gittiği fuarda otomobil tutkunları henüz çıkmayan modelleri bile satın almak için sipariş verdi.
Haber: SİBEL ÜNLÜ / Arşivi

İSTANBUL - İstanbul CNR'de 3-12 Kasım tarihleri arasında bu yıl 11'incisi düzenlenen ve ilk kez uluslararası fuar olma kimliğiyle gerçekleştirilen Autoshow, otomotiv sektörüne doping oldu.
Geçen ekim ayında satışların yüzde 39 oranında düşüşle 21 bin adete kadar inmesi sektör temsilcilerinde 'Bu ivme yılbaşına kadar devam eder mi?' endişesi yaratırken fuardaki satış ve sipariş bilançolarının belli olmaya başlamasıyla moraller düzeldi. Fuardaki albenili modeller sadece 'bakıcı' olarak gelen ziyaretçilerde bile 'seçim yılı' 2007'ye girmeden bayilere uğrama isteği uyandırdı. Autoshow'un satışlara yönelik en somut verisi ise standlarda sergilenen ya da sergilenmeyen ancak henüz Türkiye'de piyasaya verilmeyen modellere bile sıra yazılması oldu.


Büyütmek için tıklayınız

Olmayan ancak sıra yazılan markalardan Lancia'nın Türkiye satışı Mart 2007'de başlayacak. Satış yetkilileri Tofaş'ın distribütörlüğünde gelecek marka için 500'den fazla kişinin not bıraktığını söyledi. Lancia'nın Thesis modeli 20, Ypsilon'u ve Musa'sı için ise 10'un üzerinde kişi form doldurdu. Alfa Romeo'da standdaki yedi aracın beşi satıldı. Türkiye'ye henüz gelmeyen Spider ve Brera modelleri için sipariş alındı. 159,147 ve GT en fazla ilgi gören Alfa'lar oldu. Tofaş'ın hedefi 2007 yılında 1000'in Alfa Romeo, 700'ü aşkın da Lancia satmak. Grubun volüm markası Fiat ise cuma günü itibarıyla fuarda 200 adetin üzerinde siparişe ulaştı. Dünya prömiyeri fuarda yapılan Bursa'da üretilecek Fiat Linea'a için piyasaya çıkacağı 2007 yılına kadar bekleyecek müşterilerin olduğu da belirtildi.
Sıcak bağlantı fırsatı
Skoda MPV segmentindeki yeni aracı Roomster'in uçan maketiyle dikkatleri üzerine çekti. Fuarla birlikte bayiye çıkan Roomster için cuma gününe kadar 75 sipariş alındı. Bunun son iki günde 100'e çıkacağı tahmininde bulunuldu. Skoda Pazarlama Müdürü Hüsamettin Yalçın, aracın 1.2, 1.4 ve 1.6 litrelik hem benzinli hem de dizel versiyonları bulunduğunu, fuar lansman fiyatlarının 26-41 bin YTL arasında olduğunu ve bir süre bu seviyeden devam edeceklerini söyledi.
Volvo Car Türkiye Satış Sorumlusu Mert Kalyon da standdaki modellerin tamamını ilk iki günde sattıklarını belirterek Türkiye'ye şubat ayında gelecek C30 modeli için de sıcak bağlantılar kurduklarını söyledi. Fuar süresince 60 adetlik satış bağlantısı kurduklarını belirten Kalyon, "Standda üç yeni C30, C70 ve S80 ile üç makyajlı S60, V70 ve XC90 modellerinin olması en büyük avantajımızdı" dedi.
Fuarda Türkiye'ye ilk defa bu sene giren bir diğer marka Dodge da en fazla ilgi gören standlar arasındaydı. Dodge Nitro için sadece bir bayide 30 kişinin sırada olduğu, toplam bayi sayısının 12 olduğu düşünüldüğünde yaklaşık rakama ulaşılacağı ifade edildi. Dodge'un ilgi gören modellerinden Caliber'den 70 adet ithal edildiği ve otomatik, benzinli versiyonunun kalmadığı belirtildi. Dodge'da 193 bin avroluk Viper'dan da 2 adetlik satış yapıldı
Finansman kolaylığı
Autoshow'da en fazla ilgi gören modellerden biri ise yeni Corsa oldu. GM bayilerine 900 adet Corsa gönderildiği, fuar süresince bu model için 450 adetlik bağlantı yapıldığı açıklandı. Yüksek rakamlara ulaşan bir diğer marka Renault oldu. Renault'da 500 adetlik sıcak bağlantı yapıldı, 150 de sipariş alındı.vdf Otomotiv Finansmanı tarafından Autoshow'a özel yapılan kampanyada ise 150 başvuru alındı.
Alfa 8C listesi İtalya'ya gidiyor
Dünyada sadece 500 adet üretilecek olan ve Türkiye'nin üç adetlik kota aldığı Alfa Romeo 8C'ye sahip olmanın yolu ise aracın fiyatı olan 295 bin avroyu vermekten çok daha zorlu. Alfa Romeo Satış Müdürü Togan Yazıcıoğlu, model için fuar süresince doldurulan ön bilgi formlarının İtalya'ya gönderileceğini, kişiler merkez tarafından saptandıktan sonra teslimatın 2007 yılı Frankfurt Otomobil Fuarı'nda yapılacağını belirtti. Yazıcıoğlu, bu modele markaya gönülden bağlı isimlerin sahip olmasını arzu ettiklerini çünkü adetin artırılması yönündeki talebe karşın 8C'nin 500 adetlik üretimin ardından bir daha banttan inmeyeceğini söyledi. Dünyada Alfa Romeo 8C için iki ayda 900 kişi başvuruda bulundu. Yazıcıoğlu'nun Alfa Romeo ve Lancia'ya dair verdiği bir diğer bilgi ise her iki markanın yılbaşından sonda İstanbul, Ankara ve İzmir'de bağımsız özel showroom'larda satılmaya başlayacağı.